Úsměvy naplněné vzájemnou solidaritou střídaly slzy v očích fanoušků i samotných herců. Tak vypadalo v pátek večer poslední představení Činoherního studia. K prasknutí zaplněné hlediště herce i ostatní zaměstnance divadla přivítalo i vyprovodilo dlouhým potleskem.

Psali jsme:

Smrt Činoherního studia? Zabíjejí ho radní!

Město žene Činoherák do krachu

„Každý rok, s každým snížením rozpočtu jsme se obávali o svou budoucnost. Naše chování teď ale rozhodně není teatrální. Jde o skutečnou popravu," přirovnal nedávné rozhodnutí ústeckých radních herec Jaroslav Achab Haidler a vehnal tím slzy do očí nejenom svým kolegům, ale především fanouškům divadla. Těch se na Střekově sešlo na dvě stě.

Diváci studiu přibývali

„Diváci obecně ubývají. I na fotbale jich je stále míň. Nám návštěvnost naopak stále stoupá. Přesto jsme odsouzeni k zániku, nechápeme to," dovolil si Haidler další poznámku k prioritám vedení města.

Kromě herců k divákům před plánovaným představením hry Romeo a Julie promluvil také ředitel nebo umělecký šéf divadla.

„Nepustím své herce na jeviště, dokud nám vedení města nedá záruky peněz na slušné fungování. Museli jsme stopnout veškerou práci na další dva roky. Máme nasmlouvané významné režiséry. Nemůžeme je blokovat s tím, že nevíme, zda je budeme moct zaplatit," prohlásil před začátkem pravděpodobně posledního představení oblíbené scény Filip Nuckolls.

Reakce publika na sebe nenechaly dlouho čekat. „Jste důležití, jedineční. Jak můžeme pomoci?" zjišťovali Ústečané i další příznivci Činoherního studia.

Naposled bez vstupenky

Do jeho sálu přicházeli i ti, kteří na představení neměli žádnou vstupenku. „Na Romea a Julii jsme měli jít až 14. února, na Valentýna. Je smutné, že další představení nebudou. Dnes tu však nejsme kvůli hře, ale především kvůli divadlu a lidem, kteří ho dělají," řekla jedna z návštěvnic Monika Nicková.

Milostná tragédie o vzájemné nevraživosti dvou znepřátelených veronských rodů, kterou herci poslední den provozu divadla sehráli, nabývala v doslova pohřební atmosféře dalších rozměrů. Publikum kromě hereckých výkonů ocenilo i scenáristickou bystrost, s jakou se autorům hry podařilo do pátečního ztvárnění vtěsnat narážky na současné dění. Slovo magistrát se v upraveném textu objevilo hned dvakrát.

„Smáli jsme se, přestože je nám smutno," shodovali se lidé. A protože vědí, že živi jsou herci také potleskem, dopřáli jim ho v pátek večer do sytosti.