Krytá sjezdovka na Střížovickém vrchu a tropický ráj na Klíši. Fantasmagorie? Nikoliv. Ústečtí radní mezi svátky rozhodli, co udělají s přebytkem z hospodaření města za rok 2013. Peníze investují do přeměny plavecké haly na Klíši na aquapark evropského formátu a stavby první kryté sjezdovky v republice.

„Ať si na Telnici rvou vlasy, když nenapadne sníh, a proklínají počasí. U nás budeme lyžovat, i když bude dvacet nad nulou," slibuje ústecký primátor Vítězslav Maník.

Deník má k dispozici projekt, který samotní zastupitelé dostanou až v lednu. Podle něj by měl na Střížovickém vrchu vyrůst tubus dlouhý 70 metrů, který obepne polovinu kopce. Uvnitř budou čtyři sjezdovky různé obtížnosti, dráha pro snowboardisty a sáňkování. Počítá se i s místem pro stavění sněhuláků. „A to i v létě. V územním plánu problém nebude, prostor pro sjezdovku tam je už od roku 2014," zdůrazňuje Maník.

Inspiraci prý radní načerpali během služební cesty v Dubaji. „Přemýšleli jsme, že bychom sjezdovku také udali do obchodního centra, ale po dlouhých diskuzích během zpátečního letu jsme si odhlasovali, že stavět takříkajíc na zelené louce bude levnější, než bourat v centru," vysvětluje radní Johann Peichler.

Jak upřesnil, Ústečané za celoroční zimní radovánky zaplatí přijatelnou cenu. „Roční permanentka bude stát pět tisíc. Navíc nabídneme lyžařské federaci, že Ústí uspořádá světový šampionát," doplnil Peichler.

Jak ale upozornil primátor Maník, cesta přinesla ještě jeden výsledek. „Po přistání v Mnichově jsme si udělali výlet do tropického ráje v Berlíně. Potkali jsme tam hodně Ústečanů. Je šokující, že naši lidé utrácí peníze za hranicemi a ne doma. Proto jsme zásadně přehodnotili svůj názor a nepůjdeme jen do opravy plavecké haly na Klíši. Věřím, že Ústečané ocení, že budou mít doma vlastní tropický ráj. Minimálně dvakrát větší!," horuje primátor.

Radní se nebojí, že by zastupitelé, kteří mají právo veta, obě obří investice bojkotovali. „Na rozvoj turismu Evropská unie vždy slyšela. Na to, že jsou teď opět otevřené dotační programy, budou zase slyšet zastupitelé napříč politickým spektrem," věří Johann Peichler s tím, že mají vše promyšlené do poslední koruny. „Obě investice změní pověst Ústí nejen v České republice, ale po celé Evropě," dodává Peichler.

Barbora Kecalová