Úřady a myslivce na podzim čeká boj s přemnoženými prasaty. Již letos na na jaře s nimi byly na Ústecku veliké problémy, kanci se běžně prohánějí po městě.

Napadli myslivce

Na podzim a v zimě se tradičně situace zhorší, protože z posečených polí a prázdných lesů se zvířata stahují blíže k lidským obydlím.

Před několika dny dokonce u Rýdeče kanci napadli dva neozbrojené myslivce, kteří po útoku skončili v nemocnici. Prasata se letos dostala například do budovy polikliniky nebo do večerky na Bukově.

„Město připravuje kroky, jak se s prasaty vypořádat," uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová. Strategie ještě není zcela hotová.

I v zástavbě

Úředníci například jednají s mysliveckými spolky, aby se jejich členové pokusili množství černé zvěře v okolí města co nejvíce zredukovat.

„Spolupracujeme jak s magistrátem, tak městskou policií. Chystáme na prasata naháňky. S maximální opatrností i v zastavených oblastech, například Bertině údolí," řekl Deníku hospodář mysliveckého sdružení Diana Bohumil Dufek.

Zápach nepomáhá

Ústecký magistrát má k dispozici i pasti, do kterých může prasata odchytit. Radnice se snažily využít i takzvaných pachových ohradníků s látkou, která má kance odpuzovat.

Na některých místech ji používá například obvod Severní Terasa. „Měsíčně nás to stojí asi deset tisíc korun. Ale příliš účinné to není. Vydrží asi dva týdny a navíc prasata mohou zábrany obejít," uvedl tajemník Petr Vlasák.

Velké problémy mají s kanci tradičně na Střekově. Jejich stáda se prý začínají objevovat v okrajových oblastech, třeba na Nové Vsi. „Zatím stížnosti nemáme, ale čekáme je. Prasata si do zahrad budou chodit třeba na zralé ovoce," řekl starosta Střekova Miroslav Štráchal.

Fanoušci ústeckým prasatům založili stránky na facebooku. Jsou tu fotky kance koupajícího se na střekovském nábřeží nebo před vchodem na Pedagogickou fakultu.