Vyplynulo to z veřejné debaty, která se na téma rakovina prostaty vedla v obchodním centru Forum. V centru právě probíhá výstava umělecky ztvárněných pisoárů, která je součástí prevence této nebezpečné nemoci.

Obavy a stud jsou zbytečné

„Obavy, nebo dokonce stud jsou zbytečné. Přesvědčení, že mně se to přece nemůže stát, to se stává těm ostatním, je ve svém důsledku nebezpečné. Vyšetření není složité a při podezření na něco neobvyklého máme zvládnuté postupy řešení včetně zkušeností z mnoha úspěšných robotických operací," řekl Jan Schraml, přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie ústecké Masarykovy nemocnice.

Jak připomněl, k rizikové skupině patří muži nad padesát let, kteří by neměli podceňovat příznaky, jako je časté noční močení.

Na akci se podílel i nadační fond Muži proti rakovině. Členka představenstva Jitka Soukupová uvedla, že při prevenci hodně sázejí na ženy. „Ženy tvoří zhruba polovinu návštěvníků našeho webu a v tom, aby přesvědčily své muže k vyšetření, bývají hodně aktivní, spoléháme na ně," dodala Jitka Soukupová.

Fórum přispělo

V závěru debaty dostala od ředitele Fora Michala Ešnera šek na 10 000 korun. „Já sám sice ještě nepatřím do rizikové skupiny, ale v našem centru lidé nejen nakupují, ale chceme, aby se tu i pobavili a setkali se také s určitou osvětou. Tohle téma nás zaujalo a rozhodli jsme se ho podpořit," řekl Michal Ešner.

Se stejným cílem přišli na akci i ústečtí basketbalisté. „Můžu si říkat, že se mě to netýká, ale člověk nikdy neví, proto jsme se připojili," potvrdil kapitán týmu Vladimír Hejl. Se svými kolegy Michalem Čarneckým a Stanislavem Votroubkem zapózovali s papírovým knírem, který je symbolem kampaně.