Do Náboje Junior je přihlášeno okolo 235 týmů, v Ústí bude soutěžit 21 z nich. Barvy jednotlivých škol zde budou hájit čtyřčlenné týmy, na řešení úloh budou mít k dispozici 120 minut.

O organizaci se v Ústí nad Labem rozhodli postarat členové Jednoty českých matematiků a fyziků, pobočný spolek v Ústí nad Labem,
společně se studenty a pracovníky UJEP. Za jejich rozhodnutím je snaha podpořit akci, která slouží k popularizaci matematiky a fyziky.

„Aktivit pro rozvíjení exaktního myšlení našich dětí není nikdy dost. Jak se stále více ukazuje, mladá generace nemá zájem o studium oborů s matematikou, fyzikou či chemií. Přesto podobné soutěže dokazují, že matematika i fyzika děti může bavit. Jedná se tedy spíše o změnu přístupu a způsobu zpřístupňování exaktních věd na školách,“ zdůrazňujerektor UJEP Martin Balej.

Právě podpora zkoumání, hledání odpovědí a logického myšlení jsou důvody, proč ústecká univerzita propůjčuje svoje auly pro konání podobných soutěží, jako jsou Logická olympiáda nebo právě Náboj Junior. Soutěž probíhá v 16 městech ČR, ve 24 městech SR a letos se připojil i polský Krakov.

„Vyřešené příklady jednotlivých družstev jsou okamžitě zadávány do počítače v průběhu soutěže, a tak studenti mohou již během soutěže sledovat průběžné umístění svého týmu v rámci soutěžního místa, v rámci ČR i v mezinárodním srovnání, na plátně v každém soutěžním místě. Půl hodiny před koncem jsou výsledové listiny zmrazeny, aby vítězná družstva nebyla prozrazena před vyhlášením. Soutěž je velmi dynamická a podporuje týmovou spolupráci,“ říká organizátorka soutěže Jana Šimsová.

Letošní Náboj Junior odstartuje v 10 hodin v sálech (Purpurový, Fialový a Zelený) MFC UJEP v univerzitním kampusu.

„Start se nesmí opozdit ani o minutu, jelikož probíhá online na všech soutěžních místech zároveň. Soutěž končí ve 12:00 h, poté proběhne kontrola výsledků a ve 13 hodin jsou vyhlášeny výsledky,“ upřesňuje Jana Šimsová.

Soutěž Náboj vymysleli studenti MFF UK Praha původně pro středoškoláky. Zpočátku ani netušili, jaký bude mít toto týmové zápolení úspěch a že si ho oblíbí i žáci základních škol. Soutěž Náboj pro středoškoláky, se svou mladší odnoží Náboj Junior pro základní školy, dnes rozvíjí zdravé týmové myšlení v oblastech matematiky a fyziky u dětí nejen v České republice, ale také na Slovensku, v Německu, Rakousku, Polsku a Maďarsku. Soutěž na mezinárodní úrovni proto zaštiťuje právě MFF UK, která dodává soutěžní
úlohy, zajišťuje administrátorské prostředí pro online zpracování a na jednotlivá místa zasílá své studentské organizátory.