V prostoru u řeky má vzniknout kavárna s terasou, dětské hřiště nebo odpočinková zóna. Mnozí ale kritizují, že do návrhu místa nemohla zasáhnout veřejnost.

Střekovské nábřeží.

„Přiblížit město řece a oživit nábřeží je myšlenka deset let stará," řekl radní Pavel Dlouhý. Magistrát se pro její uskutečnění rozhodl využít už existující návrhovou studii Vladimíra Charváta, dnes hlavního architekta města.

Trysky i grilování

Ta na střekovské nábřeží počítá s novým osvětlením, dlažbou, zelení, odpočinkovým prostorem, místem pro krmení labutí či grilování nebo dětským hřištěm. Na protější stranu k molu pak s vodními tryskami s podsvícením.

„Nábřeží by si rozhodně zasloužilo víc. Návrhová studie architekta Charváta je jednoduchá, vcelku v pořádku. Neobsahuje však nic zásadního. Spíše základní věci, které v místě chybí jako mobiliář, sezení, hrací prvky," sdělil Deníku architekt Jan Hrouda.

Sám by si v místě představoval něco originálnějšího. „Je škoda, že se s úpravami spěchá. Projekt by si zasloužil širší debatu, minimálně s těmi, co v místě žijí," dodal.

Radní Dlouhý vysvětlil, že veřejnost se do návrhové části rozhodlo vedení města nezapojit z časových důvodů. „Práce bývají mnohdy zdlouhavé. Chceme mít hotovo v příštím roce," uvedl radní.

Body do kampaně

Právě spěch, ve kterém se má projekt uskutečnit, lidem vadí. „Smyslem tu není vytvořit něco kvalitního, ale přihrát si body do volební kampaně," myslí si Jan Kvapil ze sdružení Stop tunelům.

„Prostor si zasloužil architektonickou soutěž. Je to pro Ústí další promarněná šance," dodal Kvapil.

Ve čtvrtek 19. 12. vypršel termín pro podávání nabídek na zajištění projektové dokumentace. Ta by se měla řídit právě Charvátovou studií. „Jednou z podmínek také je, aby všechny prvky byly nezničitelné vodou nebo demontovatelné," sdělil Dlouhý.

Protože se revitalizovaná plocha nachází v záplavovém území, práce bude nutné také konzultovat s Povodím Labe.

Do budoucna chce magistrát upravit nábřeží na střekovské straně až k Labské baště. Naopak směrem k Mariánskému mostu zatím nic neplánuje. „Nevíme, jaký bude osud krajského a okresního soudu po odchodu jejich zaměstnanců do nového paláce," vysvětlil Pavel Dlouhý.