Vyžily. Řeč je o rodinách potýkajících se s těžkými chorobami. Jarní koronakrizi ustály i díky podpoře drobných dárců. Ti pravidelně posílají peníze na konta nadací. Budou ale lidé tak štědří nadále? Experti z velkých českých nadací se shodují, že se vliv epidemie a souvisejícího propadu domácích příjmů i celoplošné ekonomické recese na dobrou vůli Čechů teprve ukáže. Domácnosti s handicapovanými či nemocnými členy jsou přitom koronakrizí v řadě případů ohroženy ještě víc než ty ostatní.

V Dobrém andělu (DA) v posledních měsících sledují mírný pokles v počtu příspěvků i útlum nově registrovaných dárců. „Na druhou stranu je řada těch, kteří v době pandemie své každoměsíční příspěvky navýšili,“ upozorňuje Zuzana Vítková z pražské nadace, jíž na handicapované přispěly během osmi let existence i tisíce lidí z Ústeckého kraje. „Dárci sami cítili, že jejich pomoci je právě nyní ještě více třeba, a zároveň zvážili, že pro jejich rodinný rozpočet je to únosné. Částečně nám tak pomohli zmírnit pokles celkového objemu darů,“ dodává pracovnice DA.

Další otázkou je, jak probíhající i ještě očekávaná celoplošná ekonomická recese ovlivní tradiční přispívání na dobrou věc u firem. Ty naplňují roční rozpočet DA zhruba z 16 procent. „Na rozdíl od fyzických osob, které zpravidla přispívají pravidelně každý měsíc, darují firmy finance jednou ročně, obvykle v listopadu či prosinci,“ poznamenává Vítková. „Je pochopitelné, že dlouhé utlumení ekonomiky se projeví i v možnostech darovat. Některé naše dlouhodobé filantropy období pandemie zasáhlo bohužel velkou silou,“ přiznává pracovnice nadace.

Dá se zkrátka tušit, že na handicapované a nemocné bude z dobročinných sbírek v příštím roce méně peněz. Očekávaný propad může být o to víc rizikový, že se mezi podporovanými rodinami najdou takové, kde rodič přišel vlivem krize o zaměstnání, a složitá rodinná situace se tak stala ještě náročnější.

Jenže to není jediný negativní dopad epidemie na ty nejpotřebnější. Dalším je  omezení zdravotní péče v souvislosti s napřením všech sil na boj s koronavirem, nebo kvůli opatrnosti zdravotníků. „Ještě častěji pozorujeme dočasné pozastavení odborné péče v podobě rehabilitací a terapií, což má pro děti s vážným onemocněním dlouhodobé následky,“ potvrzuje Vítková.

Otázku po tom, jak ovlivní dobročinnost Čechů koronakrize, si kladli už na jaře v tuzemské nejdéle existující charitativní sbírce, v Kontě Bariéry (KB). Nadace ještě loni propagovala i příběh 11leté handicapované Saši z Ploskovic, které rodina vybírala na handbike, nebo maminky spastičky Kristýny z Litoměřic na zvedací plošinu do auta. „Poslední měsíce ukázaly, že o dobrou vůli našich dárců se v tuto chvíli bát nemusíme,“ tlumí obavy Sandra Štefaniková z nadace s tím, že v darech od drobných dárců zaznamenala dokonce skok výš. „V první vlně jsme oslovili dva tisíce dárců. Během týdne nám poslali milion korun. A zájem příliš neopadl ani na podzim,“ dodává pracovnice nadace. Připouští ale, že s druhou vlnou se může situace změnit.

Zásadní období

První skutečně zatěžkávací zkouškou pro neziskovky podporující handicapované a nemocné tak budou Vánoce. Jak připomíná Štefaniková, závěr roku obecně pro tyto organizace představuje důležité období. „Přispívají i lidé, kteří běžně během roku finanční dary neposílají,“ shrnuje pracovnice KB. Také této nadaci velcí sponzoři posílají jednorázové dary na celý rok koncem toho finišujícího. Přinejmenším jednoho z dlouholetých partnerů KB přitom pandemie zasáhla natolik, že peníze na rok 2021 poslat nemůže. Na druhou stranu prý v souvislosti s pandemií darů od velkých sponzorů v KB přibylo.

Dobrý anděl
podporuje pravidelně každý měsíc rodiny s dětmi, ve kterých se objevila vážná nemoc. Přispívat je snadné. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a zadat libovolnou výši příspěvku. „Následující měsíc uvidíte konkrétní příběhy rodin, kterým pomůžete,“ slibují v nadaci.

Konto Bariéry
umožňuje přispívat konkrétním rodinám či jedincům, nebo můžete osud peněz, které si odepřete, nechat na nadaci. Poslat částku na dobru věc lze na www.kontobariery.cz kartou, převodem na účet i dárcovskou esemeskou.