O vedení Severní Terasy a Střekova je rozhodnuto. V podnělí si zastupitelé na ustavujících zasedáních vybrali starosty i jejich zástupce a rozhodli o tom, kdo usedne do křesla radních.

O obou městských obvodech lze říci, že zde ANO 2011 udělalo menší revoluce. Zcela obešlo hnutí PRO! Ústí, případně Vaše Ústí, a sestavilo rady obvodů bez nich. Přitom ANO prý oběma ústeckým hnutím spolupráci nabízelo.

Na Severní Terase bude starostou Jaroslav Šimanovský (ANO). „Mým hlavním programem bude oprava chodníků od toho nejhoršího, navýšení parkovacích míst a zlepšení péče o zeleň. Nechci říct, že by se dělala špatně, ale bude to vyžadovat větší zásahy. Záleží na spolupráci s magistrátem. Když se povede něco navíc, bude to bonus,“ řekl.

Masarykova zdymadla.
Zdymadla budou perlou nové rekreační stezky

Post místostarosty obsadil Pavel Dufek (UFO), radními jsou Jaroslava Šamsová (KSČM), Tom Nestoroski (ANO 2011) a Michal Kolář (SPD). Předsednictví kontrolního výboru získal Ivan Dostál (ODS). Toto rozdělení postů v hlasování podpořili ANO, UFO, Sportovci, SPD, KSČM a také ODS. Bývalá starostka Renata Zrníková (Vaše Ústí) a zastupitelé PRO! Ústí odcházejí do opozice.

DOHODA PADLA

Zastupitel Dušan Oslej (PRO! Ústí) označil změnu vedení přímo za vykázání do opozice. První jednání hned po volbách přitom svolalo ANO právě s nimi a dohodli si podmínky spolupráce.

„Ale také to, že počkáme, jak to dopadne na magistrátu. Potom už k nám přicházely jen informace od vyjednavačů z magistrátní skupiny, po nichž jsme si domysleli, že dohoda padá,“ řekl Oslej s tím, že pondělní zasedání pro něj bylo překvapivé.

Hlavně kvůli angažmá komunistky Šamsové v radě obvodu Severní Terasa. PRO! Ústí totiž očekávalo pouze tichou podporu komunistů, nikoli jejich instalaci do vedení obvodu.

Nestabilní území pod mosty na D8 zpevňují dělníci pryskyřicí
FOTO: Nestabilní území pod mosty na dálnici D8 zpevňují dělníci pryskyřicí

Na Střekově odchází PRO! Ústí exstarostky Evy Outlé také do opozice. „Taková je politika a dohoda většiny, a já to musím respektovat. Je tu spousta rozdělaných věcí, které jsme nestihli dokončit a budeme se snažit v nich pokračovat,“ zmínila Outlá.

Nový starosta Petr Vinš z hnutí Za lepší Střekov (ZLS) původně nebyl do zastupitelstva zvolen, nastoupil jako náhradník. „Priorita číslo jedna je pro mě převzetí úřadu tak, aby dál normálně fungoval, pokud možno efektivněji než doposud. Pokračovat chci v započatých věcech, chci také uvést do života spoustu nových projektů,“ řekl. Jednou z priorit je pro něj rekonstrukce Žukovovy ulice.

Ze skály pod hradem Střekov padají kameny
FOTO: Ze skály pod hradem Střekov padají kameny, lidé se bojí

Do židle neuvolněných místostarostů usednou hned dva zastupitelé, a to Pavel Peterka za ANO 2011 a Aleša Kymličková (ODS). Ani ona nebyla původně zvolena a do zastupitelstva vstoupila jako náhradnice místo Miroslavy Lazarové.

Do rady obvodu usedají neuvolnění radní Jiří Železný (Za lepší Střekov) a opět náhradník Stanislav Dunaj mladší (PRO Zdraví a Sport).

Ve funkci končí i místostarosta centrálního obvodu Karel Karika, jehož PRO! Ústí jde do opozice. ANO tu tvoří koalici s UFO, ODS a PRO Zdraví a Sport.

Střekov. Ilustrační foto.
Střekov hledá zdroj otravného zápachu