Jak upozorňuje dopravní expert BESIPu Jan Pechout, Dušičky se řadí mezi nejrizikovější období na silnicích. „Vyjedou řidiči, kteří přes rok běžně nejezdí. Cestu jim navíc komplikuje mlha a hustý provoz. Další řidiči náhle mají pocit, že je tito zdržují a snaží se je rychle předjet. Riziko nehody je tak velmi vysoké," říká Jan Pechout.

Vyhnout se řízení a využít raději městskou hromadnou dopravu není ovšem dle Pechouta vždy možné.

„Ano, kdo nemusí, ať raději nevyjíždí. Někteří lidé ale potřebují na hřbitov do jiného města, mají spoustu věcí od věnců až po svíčky, a jinak než autem se tam nedostanou. Nezbytná je tedy obezřetnost, včetně kontroly světel a zapínání mlhovek v mlze. Samozřejmě zadní červené světlo velmi oslňuje, takže důležité je nezapomenout pak mlhovky zase vypnout," podotýká Pechout.

SPOKOJENÍ KVĚTINÁŘI

Ve střehu jsou policisté, kteří i ve spolupráci s městskými strážníky dohlédnou na veřejný pořádek a bezpečnost návštěvníků hřbitovů. Ohlídají je rovněž před případnými vpády vandalů, kapsářů či zlodějů kovů.

„Dohlédneme také na přilehlá parkoviště, kde se očekává zvýšený počet aut. V této souvislosti upozorňujeme návštěvníky, aby nenechávali své věci viditelně ve svých vozidlech a aby neodkládali u hrobů svá osobní zavadla," varuje policejní mluvčí Alena Bartošová. Opatření trvají až do prvních listopadových dnů.

Spokojenost naopak vládne v květinářstvích, kde lidé hromadně nakupují nejrůznější výzdobu. „Nejvíce prodáváme věnce, ale děláme i nevšední květinové tvary jako kříže, případně srdíčka. Zákazníci si přejí taktéž nádoby s různými podzimními květinami," říká floristka Romana Volfová z květinářství Andělské zlaté ručičky z Mírového náměstí v Ústí.