Každý den vyprodukují obce a města v Ústeckém kraji miliony dat. Patří mezi ně například záznamy z kamerových systémů, informace o počtu volných parkovacích míst, údaje z emisních čidel, ale rovněž třeba čísla o počtu prodaných vstupenek na koncert. Jejich komplexní využití nyní připravil Ústecký kraj a ve spolupráci s Ústím, Děčínem a Litoměřicemi vytvořil digitální platformu Portabo.

„Projekt Portabo se inspiruje Prahou, v rámci krajů je pak v Česku jedinečný. Krom zakládajících členů bude otevřený dalším městům a obcím v regionu,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Superserver bude na ústecké univerzitě

Mezi zakládající členy projektu patří také Inovační centrum Ústeckého kraje, ČVUT a ústecká univerzita (UJEP), na jejíž superserver se budou data ukládat. „Zapojujeme do toho katedru informatiky i naše centrum informatiky kvůli hardwarovému vybavení. Data musíme dát do čitelné podoby nebo na nich postavit aplikace, které jsou pro občana lépe prakticky využitelné,“ zmínil rektor UJEP Martin Balej.

Sjednocení a otevření dat napříč městy je podle krajského radního Miroslava Andrta nutný předpoklad pro takzvaně chytrý region. „Navíc krajská platforma přináší do budoucna úsporu pro další města v regionu, která nebudou muset vynakládat prostředky na vlastní řešení a jednoduše budou moci do platformy přistoupit,“ řekl Andrt. S daty hodlá hejtmanství dále pracovat, například při tvorbě chytrých aplikací, statistických údajů či při porovnání s jinými regiony.

„Data k nám budou proudit jako zautomatizované procesy, nic se nebude nikde přepisovat z tabulek. Budujeme také celý systém čidel, například v autobusech nebo v sypačích, aby bylo jasné, kudy v zimě projíždějí,“ podotkl vedoucí odboru informatiky krajského úřadu Jan Jelínek.

Jak upřesnil ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Martin Mata, nepůjde pouze o výměnu dat v oblasti dopravy. „Města a kraj se snaží poskytnout data pro komerční bázi jako chytrá obec. Na základě jednání s ministerstvem pro místní rozvoj tak vznikla myšlenka připojit se a tak bychom mohli být průkopníkem a převést to na celou republiku,“ uvedl Mata.

V praxi by to zanedlouho mohlo vypadat tak, že z webových stránek portabo.cz lidé jednoduše zjistí, jak kvalitní ovzduší je aktuálně v Děčíně, kde je v Litoměřicích v zimě odklizený sníh nebo na kterých místech lze v centru Ústí nad Labem zrovna zaparkovat.

„Naše parkovací stání jsou částečně obsluhována systémem sledování. Je potřeba ale tyto informace dávat na vyšší úroveň, pro celý kraj, aby měl člověk možnost si pro ně sáhnout na jediné místo. Ústí bude nejvíce bolet okamžik, kdy vyřadíme kvůli opravě most přes Labe a budeme muset fungovat s Dopravou Ústeckého kraje,“ nastínil možné využití dat primátor Ústí Petr Nedvědický.

Náklady v milionech

Podobně postupují také v Děčíně. „Snažíme se už teď soustředit data na jednom místě ve městě. Naším cílem je, aby ten, kdo bude mít jízdní doklad, si na něj mohl zaplavat, dojít do zoo nebo na zámek. Není to tedy jen formální přihlášení, ale chceme v tom i aktivně působit a jít tím naproti našimi zkušenostmi,“ přiblížil náměstek děčínského primátora Jiří Anděl.

Finanční náročnost celé platformy bude podle Jelínka pro Ústecký kraj v řádech milionů korun. „Tyto peníze bychom do toho chtěli dát jako spolupodíl dotačních titulů. První data bychom měli mít v tom systému do konce příštího roku,“ dodal Jelínek.