Spolek pro obnovu a zachování tradic ve spolupráci se zástupci spolků Tamaryšek a Petrýsek uspořádal poslední letošní prohlídku historického muzea, které se v kostele nachází. Nechyběly dětské dílničky či divadelní představení.

ODSUNUTÍ NĚMCI NA PETROVICE NEZAPOMÍNAJÍ 

Zájemci si v muzeu prohlédli dobové fotografie, maketu kostela či věci od původních petrovických občanů.

„Navázali jsme úzké kontakty s odsunutými Němci, kteří nám věnovali nejrůznější předměty. Máme tu tak například knoflíky, přezky nebo zipy, jejichž výrobou byly Petrovice ve světě velmi proslulé," řekla předsedkyně Spolku pro obnovu a zachování tradic Jana Jirásková.

Milovníci válečných artefaktů zase ocenili zejména druhé patro expozice, kde je Tomáš Domalyp z Klubu přátel vojenské historie provedl bitvou u Chlumce a Přestanova, která v roce 1813 ovlivnila právě i Petrovice.

JEDNU UNIFORMU VYRÁBÍ DVA ROKY

„Podařilo se mi sehnat originál francouzského důstojnického kordu z roku 1790 včetně několika artefaktů nalezených přímo na polích bojiště," sdělil nadšený sběratel, který nechal ručně vyrobit taktéž repliky napoleonských uniforem.

„Výroba jedné zabrala zhruba dva roky. Klimatické podmínky už bohužel neumožňují v kostele uniformy nechat, kvůli velké vlhkosti by je mohla napadnout plíseň. Uklidím je prozatím ke mně do bytu a do sklepa. Vypulíruji je a začátkem května opět otevřeme. Výstavu navíc obměníme o nové kousky," přislíbil Domalyp.

Samotný kostel zůstane otevřený do konce roku. „Nedávno tu byla svatba, nikdy to ale nebude klasický kostel. Chceme tady spíše vytvořit všestranné místo pro setkávání občanů, což se nám, myslím, už daří," podotkl starosta Petrovic Zdeněk Kutina.