Nejen loňský mimořádný počet vražd. Ale i míra pouličního násilí svědčí o tom, že v regionu stoupá frustrace lidí. Ti pod vlivem alkoholu nebo drog leckdy neovládají své jednání. Vyplývá to z bilance loňské kriminality v Ústeckém kraji, kterou novinářům představila v úterý 24. ledna policie. Loni tu napočítala 16 365 trestných činů, podobně jako například v roce 2018. V roce 2019 kriminalita dál stoupala, pak se vlivem covidové pandemie na dva roky nezvykle propadla. Zdejší policisté tradičně vynikají v slušné objasněnosti, loni se pohybovala kolem 60 procent.

Loni řešili kriminalisté četné formy různého pouličního násilí. Vyšetřování často ukázalo, že útočníci byli pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek. „V mnoha případech tyto činy překvalifikujeme na zločin opilství,“ upozornil náměstek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák s tím, že tak policie učiní na základě posudků psychiatrů. Opilství neznamená beztrestnost. Ale například pokud útočník spáchá vraždu nebo pokus o ni v nepříčetnosti, spadá pod mírnější trestní sazbu. Loni tak policisté překvalifikovali dva pokusy o vraždu z Klášterce nad Ohří a Ústí nad Labem. O soudech s pachateli, kteří byli pod vlivem pervitinu, jsme psali.

Deník již dříve informoval také o tom, že loňský rok v kraji byl mimořádný vysokým počtem vražd nebo pokusů o ně. Předloni jich bylo 9, ale loni kriminalisté zahájili vyšetřování ve 20 případech. A jen jeden odložili. Jako nejzávažnější hodnotí „mordparta“ vraždu ve Šluknovském výběžku. Ohořelou mrtvolu ženy nalezli v únoru, jako pachatele obvinili muže, kterého již v roce 2001 odsoudili za pokus o vraždu. K němu se tehdy nedoznal, podobně se nepřiznal ani tentokrát a vyšetřování obstrukcemi protahuje. „Ten jeho skutek je zadokumentován velmi dobře,“ poznamenal vedoucí odboru obecné kriminality Martin Charvát s tím, že kriminalisté letos vyšetřování ukončí.

Ilustrační foto
Vražedný rok 2022. Loni 9, letos řešila mordparta v Ústeckém kraji už 19 případů

Mezi loňskými mordy nechvalně vynikala také brutální vražda nezletilého chlapce u Děčína, za kterou už odsoudili dva mladíky. Vraždu dokonal také muž od kolotočů v Litoměřicích, který měl velmi vzdálený vztah k pachateli. Dávní známí se potkali u místní večerky, vznikl mezi nimi konflikt a pachatel nakonec svou oběť utloukl kladivem a ubodal v zahradní chatce. Tento případ je ve fázi návrhu na podání obžaloby. Maximální síly a prostředky včetně nákladů za znalecké posudky vynakládají policisté podobně jako u vražd i na sexuální násilí na dětech. Loni došlo ke třem velmi závažným případům znásilnění nebo pokusu o ně v Litoměřicích, Žatci a Chomutově.

Největší kus koláče podle druhu trestné činnosti má v loňské statistice ta majetková. Do ní podobně jako jinam čím dál víc prosakuje kyberkriminalita. Ještě v roce 2021 v ní byl nápad 765 trestných činů, loni už 1 499. „Nárůst tam vnímáme veliký,“ upozornila policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Jde o neoprávněné přístupy do e-mailu, účtů na sociálních sítích a bankovních kont. Vyšetřování bývá velmi složité, pachatel obvykle nemá žádný vztah ke své oběti. Útočit může z celého světa, zanechává jen digitální stopy. Policie shrnuje nejobvyklejší jednání pod modely podvodný kupující, podvodný investiční makléř a podvodný bankéř. „Tyto tři případy se nám točí stále dokola,“ řekl vedoucí oddělení kybernetické kriminality Michal Hrabánek.