„Obrazy byly rozložené, každý na tři díly, stály vyskládané u zdi v temném sklepě za hromadou různého harampádí. Když jsem si na ně posvítil čelovkou, zatajil se mi dech. Atmosféra té doby z nich přímo sálá," popisuje nález historik Martin Krsek.

Jedno plátno zobrazuje střílení četníků do hornické stávky a druhé krajinu s velkorypadly povrchových dolů. První namaloval ústecký výtvarník Miroslav Houra a jde o citaci z jeho známé obří mozaiky z centra Ústí nad Labem.

Druhý obraz pochází z ateliéru Jaromíra Čičatky, který na severu Čech, zejména v novém Mostě, vytvořil řadu monumentálních děl. Oba umělci patřili ke špičce výtvarné scény 80. let. Jde o hodnotná díla s velkou schopností vypovídat o době svého vzniku.

KOMUNISTICKÉ RELIKVIE

Ústecká univerzita budovu v Hoření ulici převzala krátce po sametové revoluci a některá zákoutí v suterénu zůstala od té doby netknutá.

„Když jsme se nastěhovali, tak mnozí chtěli ty obrazy vyhodit a zničit. Naštěstí jsem prosadil, aby je jen sundali a někam uložili. Brzy na ně všichni zapomněli. I pro mě bylo překvapení, když se nyní znovu objevily," říká zástupce vedoucího katedry výchov uměním Pedagogické fakulty UJEP Vladimír Šavel.

Sklepení ukrývalo také bustu Klementa Gottwalda, zarámovaný školní řád politické školy a obří profily Lenina, Marxe a Engelse. Ty bývaly ve vstupní hale a nyní se skrývají za falešnou stěnou ze sádrokartonu. Nalezené obrazy převzalo muzeum a nyní musí projít péčí konzervátora.

„Chtěli bychom je v nejbližší době vystavit, snad u nás najdeme dostatečně velkou zeď," podotýká ředitel ústeckého muzea Václav Houfek.