S návrhem zavést nové opatření na potírání cestujících bez jízdenky přišel v rozhovoru pro Ústecký deník náměstek primátora Pavel Boček.

Psali jsme: Boček: Černí pasažéři se už v Ústí nesvezou

„Po pravdě mě reakce na tento návrh překvapily. Nemile, hlavně ty neslušné. Jejich autoři asi moje slova nedočetli do konce. Šlo mi hlavně o to, o problému vyvolat diskuzi, ne se ho okamžitě snažit prosadit. Mám ale i opačné a povzbudivé reakce," řekl Ústeckému deníku Boček. Jenom na internetovém portálu usteckydenik.cz k článku přišlo 75 reakcí, vášnivě o nápadu lidé diskutovali i na sociální síti Facebook.

Mnozí z nich označují nápad za nesmysl. „Přinese to jenom zdržení. Zvláště ve špičce, když je trolejbus nacpaný, bude muset na jedné stanici strávit i několik minut. Pokud má na trase 20 zastávek, pojede déle než hodinu," řekl Deníku Zbyněk Červenka.

Podobně argumentují i další lidé. Obávají se, že hlavně na dlouhých trasách bude cestování neúměrně dlouhé. Lidi pak povede k tomu, že se raději budou spoléhat na automobily a efekt městské hromadné dopravy jako spolehlivé, a hlavně ekologické náhrady za auto, se tak vytratí.

Podle Davida Daduče, který má internetové stránky zabývající se dopravní alternativou v Ústí nad Labem, by se mělo o takovém návrhu velmi obsáhle diskutovat. „V systému, jaký nyní funguje, bych byl spíše proti. Nemělo by to efekt," domnívá se.

Podle něho by podobný systém bylo možné zavést v případě, že by Ústí nad Labem zavedl elektronický odbavovací systém. Tím by se nastupování předními dveřmi urychlilo, a hlavně by se usnadnila kontrola. Řidič autobusu nebo trolejbusu by poznal, kdo má zaplaceno. „V okamžiku, kdy má kontrolovat cvaknutí lístku nebo téměř nečitelné kupony na průkazce, je systém neúčinný," vysvětlil Daduč.

I mnozí Ústečané upozorňují, že nastupování předními dveřmi má své zádrhele. „Vím, že někteří lidé si před řidičem označí jízdenku. Ovšem takovou, kterou již před tím několikrát použili," uvedla Markéta Fišerová.

Boček tvrdí, že s velkou částí takových názorů souhlasí. „Vím, že nástup předními dveřmi není dokonalý. Ale je třeba s tou neúnosnou situací něco dělat," vysvětlil. Elektronický systém odbavování nyní zavést nelze, nejsou na něj peníze. Diskuzi chtějí i radní. „Rád bych znal dopady, které by to přineslo," tvrdí radní Jan Eichler.