Některé lavičky, hlavně v centru Ústí, nedávno natřené namodro, nechávají skvrny na oblečení.

„Zničila jsem si takhle bílé kalhoty,“ konstatovala Iva Vosátková.

Setkali jste se s tímto problémem také? Diskutujte pod článkem.

V čistírně v pasáži Jepa ji překvapilo, že není sama, komu se něco takového přihodilo. „Dozvěděla jsem se, že zákazníků s modrými skvrnami od barvy na sukni nebo kalhotách tam už bylo přede mnou několik. A že mi rovnou mohou říci, že zkoušeli kdeco, ale bezpečně, aby zaručili, že nepoškodí tkaninu, to vyčistit neumějí,“ dodala.

Nově natřené lavičky nepatří městu, ale pražské firmě AD–Net. Ta si od města na ně jen pronajímá místo.

„Ano, máme v Ústí asi sto padesát laviček,“ konstatovala Petra Hrdličková z této firmy. Potvrdila i to, že je nedávno nechávali natřít a díky tomu se na ně už obrátili někteří Ústečané, že jim barva zničila oblečení. Na firmu je odkazují z magistrátu, kam si lidé chodí stěžovat nejdříve.

Je potřeba mít důkaz

„Zatím řešíme necelou desítku případů,“ sdělila. Těch, kteří sem volali, je ale o něco víc. Firma chce ovšem důkaz, že zničený oděv existuje, protože někteří lidé mají všelijaké nápady. „Samozřejmě je dobré, pokud má onen člověk také účtenku,“ řekla ještě Hrdličková. Firma vše pak řeší dohodou o náhradě škody. Nejprve ale doporučuje vyzkoušet ředidlo 6006 na syntetické barvy.

Hrdličková ještě upozornila na zkušenosti lakýrníků s neukázněností lidí. Často strhávají označení, že si nemají na lavičky sedat, protože se jen letmo přesvědčí, že je barva na povrchu zaschlá. To ale pro bezpečné použití lavičky nestačí.

„To není můj případ, ty lavičky jsem viděla natírat už tak před čtrnácti dny,“ sdělila Vosátková.

Firma: Chyba lakýrníků to není

Hrdličková přiznala, že AD–Net teď zjišťuje, zda nebyla použitá barva vadná. Několik případů poškozených oděvů mají i z Prahy. „Nemyslíme, že by odvedli špatnou práci lakýrníci. Jsou zkušení a spolehliví,“ míní.

Syntetická barva, která byla na lavičky použita, podle ústeckého lakýrníka Jiřího Dvořáka zaschne do šesti hodin, do 24 zatvrdne. „Pokud není přemrzlá, pak jsou problémy,“ řekl. Potíže může také způsobit příliš silná vrstva barvy, která pak nemusí proschnout a vytvoří na povrchu jen škraloup s povrchem připomínajícím hroší kůži. V každém případě to však neznamená, že by lidé museli na zastávkách a jiných místech vedle laviček jen stát. Stačí papírový kapesník a pořádně místo k sezení otřít. A nesedat si jen tehdy, pokud se na něm objeví modrá barva.