O co šlo? U čoko-auta se návštěvníci dozvídali, že u většiny čokolády na českém trhu není jasný původ kakaa. Tudíž je možné, že při pěstování byla zneužita dětská práce či samotní farmáři za svoji dřinu nedostávají dodatečně zaplaceno.

Díky různým čoko-atrakcím, které s sebou čoko-auto přivezlo, lidé zjišťovali, co znamená fair trade neboli-spravedlivý obchod: je to takový způsob obchodování, kdy pracovníci v rozvojových zemích jsou schopni uživit se vlastní prací. To totiž není samozřejmostí.

Zatím co fairtradová čokoláda tekla po několik hodin z fontánky proudem a lidé ji ochutnávali s ovocem, jiní si mohli na kole štěstí vytočit nelehký osud pěstitele kakaa. Velcí a i malí soutěžili v čokoládovém vědomostním kvízu a nutno říci, že většina odpovědí byla správná! Zkrátka se návštěvníci čokoládě ze všech stran podívali na zoubek

A nebyla náhoda, že se čoko-auto v rámci mezinárodní kampaně Za férovou čokoládu! objevilo právě na festivalu Barevná planeta.

Těžkosti farmářů a nerovnosti v mezinárodním obchodu také ukazují některé důvody, proč lidé z rozvojových zemí opouštějí svá rodiště a vydávají se na strastiplnou cestu za novým domovem. Třeba právě k nám do Česka.

Na multikulturních akcích se česká veřejnost s cizinci vzájemně poznává, překonává bariéry a předsudky, a navíc zjišťuje širší souvislosti.

Markéta Vinkelhoferová