„Možnost představit kraj na světové výstavě, která se koná v Evropě, tedy pro nás v dojezdové vzdálenosti, je skvělou příležitostí pochlubit se regionálními výrobky a kulturou, ukázat kraj jako zajímavou turistickou destinaci, ale také jako region s průmyslovou tradicí," vysvětlil hejtman Bubeníček.

Ústředním motivem expozice je Žatecko se svým světově jedinečným chmelem. Chybět nebude unikátní čtvrttunová skleněná chmelová šiška z Chrámu chmele a piva v Žatci. Téma voda a vodní zdroje Ústeckého kraje zastoupí Bílinská kyselka a vitrážnická dílna v Lubenci vyrobí speciální vitráž s rozměry dvakrát 2,6 metru, zobrazující Portu Bohemiku.

Návštěvníci uvidí i odlitky rukou například Václava Havla či Jaromíra Jágra zapůjčené z muzea Křišťálový dotek v Terezíně. Tradici krajského řemesla představí porcelán z Dubí.

V rámci účasti v expozici Země příběhů a fantazie bude každému zúčastněnému kraji natočena animovaná legenda. Za Ústecký to bude příběh Ulriky von Lewetzov. V expozici samotné budou k vidění šperky z českého granátu, které Goethe daroval Ulrice jako důkaz své lásky či repliku křesla Giacoma Casanovy z Duchcova.

„Cením si odvahy Ústeckého kraje, který na nabídku vlastní expozice reagoval jako jeden z prvních krajů. Sever Itálie, kde se bude EXPO konat, je mu v lecčems podobný. Věřím, že prezentace, která připomene třeba i Itala Casanovu, bude mít velký úspěch," řekl Jiří F. Potužník. Kromě Ústeckého se v Miláně bude samostatně prezentovat ještě pět českých krajů.