Prohlédnou si zámek zvenku, koupí suvenýr, projdou si okolí památky či přilehlý park, kde stráví část výletu. Na prohlídku ale už nejdou. Stále více takových návštěvníků mají zámky v Ústeckém kraji, lidé i na památkách podle kastelánů začali výrazně šetřit. Propad letošní návštěvnosti zámků ve správě Národního památkového ústavu v regionu je oproti předcovidovému roku 2019 obrovský, v desítkách procent. Na některých zámcích je i o polovinu méně platících návštěvníků.

Největší propad zaznamenali v Benešově nad Ploučnicí. Zatímco od ledna do října roku 2019 tam přišlo kolem 19 tisíc lidí, letos za stejné období jen 8 533. Tedy o 55,7 % méně. „Lidé letos začali více šetřit. Na začátku roku to vypadalo nadějně, současná krize a ekonomická situace nás pak ale také zasáhla. Lidé teď mnohem více zvažují, zda půjdou na prohlídku, zda zaplatí vstupné,“ zdůvodňuje zástupkyně kastelánky na benešovském zámku Miluše Kristková.

„Lidé hodně jen přijdou na pokladnu, vezmou si letáčky, koupí suvenýr a jdou. Stává se to stále častěji. Zámek si prohlédnou zvenku, projdou si okolí, na samotnou prohlídku chodí méně lidí než dříve,“ líčí Kristková.

Podobné zkušenosti mají také v Krásném Dvoře na Podbořansku. Od ledna do října 2019 kolem 20 tisíc, letos 11 064. Propad o 44,7 %. „Lidé šetří. Navíc se zdražilo. Lidé často volí, jestli půjdou na zámek, nebo jen do parku. Více se rozmýšlejí, jestli půjdou na prohlídku,“ říká kastelánka krásnodvorského zámku Michaela Hofmanová.

Park jako konkurence

Krásný Dvůr má ve svém unikátním parku trochu „nevýhodu“. Je plný zajímavých staveb, lidé ho volí jako levnější variantu výletu. „Je to plnohodnotný výlet, dá se tam strávit celý den. A tak si lidé prohlédnou zámek zvenku a vydají se tam, je tam mnoho zajímavostí. Na prohlídku nejdou a za vstupné ušetří,“ popisuje Hofmanová. Park je nyní tak trochu konkurencí vlastnímu zámku. Podobné zkušenosti mají i ostatní památky, které mají parky a zahrady, případně další zajímavé turistické cíle v nejbližším okolí.

Druhý nejvyšší úbytek ze zámků pod správnou Národního památkového ústavu měli letos ve Velkém Březně na Ústecku. Přišlo 6 850 lidí, o 53,1 % méně než za deset měsíců roku 2019. Následují Ploskovice na Litoměřicku s úbytkem 50,3 %, přišlo tam letos 15 576 návštěvníků, Krásný Dvůr a Libochovice. Tam letos od ledna do října měli 12 941 návštěvníků, což je pokles o 37,1 %.

Naopak nejmenší pokles zaznamenali na Házmburku, kam letos dorazilo 27 087 lidí. I to je ale o 25,4 % návštěvníků méně než za stejné období v roce 2019, tehdy tam měli kolem 36 tisíc. Stekník na Žatecku má o 25,3 % méně, Jezeří o 23,2 %, tam je pokles vůbec nejnižší. Přišlo tam letos 17 321 lidí.

Pokles je výrazný v celé republice. Od ledna do října 2019 přišlo v celé zemi na památky spravované Národním památkovým ústavem kolem 5 milionů lidí, letos 3,7 milionu. Vůbec nejnavštěvovanější je zámek Lednice, letos tam za deset měsíců přišlo 320 tisíc lidí (pokles o 16 %). Stříbro patří Českému Krumlovu, bronz Hluboké nad Vltavou. Na těchto dvou památkách je návštěvnost nižší také zhruba o polovinu.

Starší lidé se bojí

Podle kastelánů je kromě šetření na vině také výjimečnost roku 2019, kdy návštěvnost byla hodně vysoká. Odpadlo prý také dost seniorských zájezdů, někteří starší lidé se po epidemii stále bojí. Po pauze údajně dost lidí vyrazilo raději k moři. Ve Velkém Březně prý také změnili metodiku počítání návštěvnosti, což se tam prý na čísle výrazně promítlo. Národní památkový ústav letos také zdražil. Například v Krásném Dvoře zaplatí dospělí 160 korun, dříve to bylo 130. Dítě přijde na 60 korun, už není rodinné vstupné. Dobrou zprávou je, že dětské vstupenky snad mají v příštím roce zlevnit.

A co s tím? Jak návštěvnost zase zvednout? „Snažíme se prohlídky oživit, nabídnout více zážitků,“ říká Miluše Kristková z Benešova nad Ploučnicí. Na začátku prosince tam chystají například akci Peklo na zámku.

Stejný recept mají v Krásném Dvoře. „Děláme různé netradiční prohlídky v kostýmech a podobně. Vymýšlíme různé mimořádné akce. Například nedávno jsme měli strašidelnou cestu v parku, na kterou přišlo 900 lidí, měla úspěch. O tyto netradiční prohlídky a akce je zájem, je vždy plno. Chceme proto dělat ještě více takových akcí se zážitkem navíc,“ dodává Hofmanová. 26. listopadu tam proběhnou Svatokateřinské prohlídky s kastelánkou.

V Libochovicích chystají na začátek prosince divadlo na nádvoří a adventní prohlídky s Mikulášem. Vánoční prohlídky budou také v Duchcově.

Návštěvnost zámků v Ústeckém kraji

(leden až říjen 2022 - srovnání s lednem až říjnem 2019)

Krásný Dvůr - letos 11 064 (-44,7%)
Stekník - 11 531 (-25,3 %)
Jezeří - 17 321 (-23,2 %)
Duchcov - 9 859 (-32,5 %)
Házmburk - 27 087 (-25,4 %)
Libochovice - 12 941 (-37,1 %)
Ploskovice - 15 576 (-50,3 %)
Velké Březno - 6 850 (-53,1 %)
Benešov nad Ploučnicí - 8 533 (-55,7 %)

Data zahrnují památky pod správou Národního památkového ústavu.