O svou jedinou dceru sedmiletou Jarušku přišla Jana Nemčeková z Kytlic na Děčínsku. Jaruška zemřela několik dní po operaci mandlí. „Nejde mi o peníze. Chci varovat jiné rodiče,“ říká Jana Nemčeková, která zvažuje, že na děčínskou nemocnici podá trestní oznámení. „Podle mě došlo k pochybení,“ dodává.

Čtěte také: Sedmiletá dívka zemřela po operaci mandlí!

Tragický příběh začal 26. března, kdy Jaruška nastoupila do děčínské nemocnice na operaci krčních mandlí. Po několika dnech byla propuštěna do domácího ošetřování. „Dodržovala dietu, pila heřmánkový čaj,“ říká nešťastná maminka s tím, že k prudké změně zdravotního stavu Jarušky došlo 2. dubna večer. Po návratu z práce ještě maminku v pořádku přivítala, pak se ale její zdravotní stav zhoršil.

„Zavolali jsme záchranku. Než přijela, navigovali nás, co máme dělat,“ popisuje Nemčeková. Záchranáři odvezli Jarušku znovu do děčínské nemocnice. Tam ji prohlédla lékařka. „Řekla nám, že po operaci mohou nastat komplikace a že je dcera bledá proto, že je zrzečka,“ diví se žena.

Lékaři rozhodli o hospitalizaci dívenky. Noc proběhla v klidu, k dalšímu kolapsu Jarušky došlo druhý den. Lékaři se jí snažili pomoci, nakonec ale rozhodli o převozu do ústecké Masarykovy nemocnice. „Přístup lékařů v Ústí byl úplně jiný než v děčínské nemocnici. Mluvili se mnou o každém kroku. Myslím, že tady udělali lékaři všechno, co bylo v jejich silách,“ dodává.

Boj o dívčin život bohužel neměl šťastný konec. 5. dubna brzy ráno Jaruška zemřela; 12. dubna měla pohřeb. Jana Nemčeková se po několika dnech rozhodla, že nešťastný příběh zveřejní.

Pravděpodobnou příčinou úmrtí bylo selhání základních životních funkcí v oblasti dýchání a krevního oběhu. „K úmrtí došlo v důsledku pozdního krvácení selháním kardiopulmonálních funkcí šestý den po provedení tonzilotomie,“ uvedl Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou obě nemocnice patří.

PŘÍPAD V DATECH
26.3. Jaruška nastupuje do děčínské nemocnice.
29.3. Operace krčních mandlí. Trvá téměř hodinu, dívka po narkóze dvanáct hodin zvrací.
29.3. Jaruška se dobře zotavuje, začíná chodit, jíst.
30. 3. Lékaři pouští Jarušku do domácího ošetřování. Čeká ji klidový režim.
2.4. Když se paní Nemčeková vrací večer z práce domů, dcerka je v pořádku. Během okamžiku se jí ale udělá zle. Na místo proto přijíždí záchranka a převáží Jarušku do děčínské nemocnice. Prohlédne ji lékařka a konstatuje, že je normální, když po takové operaci nastanou komplikace. Jaruška je hospitalizovaná.
3.4. Ráno lékaři po kontrole konstatují, že je vše v pořádku. Záhy ale Jaruška znovu kolabuje. Lékaři začínají bojovat o její život, což trvá asi 45 minut. Nakonec je převezena na specializované oddělení do ústecké Masarykovy nemocnice, kde pokračuje boj o život.
5.4. V brzkých ranních hodinách Jaruška i přes veškerou péči lékařů umírá.
12.4. Jaruška má pohřeb

Kompletní vyjádření Jiřího Vondry - mluvčího Krajské zdravotní a.s.
K úmrtí došlo v důsledku pozdního krvácení selháním kardiopulmonálních funkcí (základních životních funkcí v oblasti dýchání a krevního oběhu) šestý den po provedení tonzilotomie (operační výkon, při němž je odstraněna přebývající část tkáně nadměrně zbytnělých krčních mandlí).

Selhání kardiopulmonálních funkcí jako příčinu úmrtí by měla potvrdit také nařízená soudní pitva.

Dítě bylo správně hospitalizováno k observaci (pozorování), klinický stav byl uspokojivý, nekrvácelo, bylo nastaveno pravidelné sledování dětského pacienta (hospitalizovaného v doprovodu matky) během pobytu v nemocnici.

Po náhlém kolapsu a následné (bezprostřední) resuscitaci byl pacient ve velmi vážném stavu transportován na specializované pracoviště, kde po operačním zákroku a krátkém pobytu na jednotce intenzivní péče, přes maximální snahu lékařů podlehl závažným zdravotním komplikacím, spojeným se selháním kardiopulmonálních funkcí .