Svým očím nevěřila Zdeňka Horáková, když v noci na pátek vykoukla z okna. Přímo pod nimi rylo v zemi asi 10 divočáků. Žena přitom nebydlí nikde na samotě, ale na největším ústeckém sídlišti, Severní Terase.

„Že se pohybují na louce přes silnici za naším domem ve Větrné ulici, to jsem věděla. Stahují se sem z okolních lesů. Ale že půjdou až k samotným panelákům, to mě docela vyděsilo. Chodím i v noci ven se psem a setkání s divočáky by pro nás nemuselo dopadnout dobře,"  bojí se.

Není sama, podobné obavy mají lidé v dalších částech města. Třeba rodině Babovákových z Brné před nedávnem divočáci přeměnili zahradu u rodinného domu v pole.

Vedoucí odboru životního prostředí ústeckého magistrátu Jan Zadražil potvrdil, že  se divoká prasata pouští čím dál víc do vnitřního města, nejdrzejší jsou prý na Střekově. „Situace je horší než loni," tvrdil.

Magistrát ale podle něj nemůže myslivcům zvýšené odlovy nařídit, jen na ně apelovat. Což prý dělá. „V úsilí o snížení stavu přemnožené černé zvěře už získalo město podporu mysliveckých sdružení. Myslivci pořádají na divočáky společné lovy," uvedla mluvčí města Romana Macová. Dva takové se uskuteční v sobotu, jeden v okolí Sovolusk , druhý kolem Vaňova.

„Pro úspěšnost lovů je zapotřebí, aby myslivci byli schopni dotlačit černou zvěř do připravených pozic. Proto je třeba, aby lidé omezili výlety a vycházky do těchto lokalit,"  žádá město.

Zatím na společných lovech v listopadu (neloví jen jednotlivci, ale celé myslivecké sdružení, případně i s hosty) padlo 149 divokých prasat.

Zadražil vyzdvihl jako dobrý příklad společný lov myslivců z povrlské honitby Zálesák minulý týden, 16. a 17. listopadu.

„Ve snaze co nejvíce pomoci s redukcí stavů černé zvěře pozvali ještě dvaadvacet hostů, aby vytvořili dostatečně početnou linii honců a lovců. Díky tomu také mají lví podíl na listopadovém počtu odlovených divočáků. Na své konto si jich připsali 54, tedy více než třetinu z celkového množství,“ dodal Zadražil.

Vyjádřil přesvědčení, že tyto cílené akce stavy divočáků kolem Ústí významněji zredukují, což se pozitivně projeví i v samotném městě. 

Kdy a kde budou další společné lovy

24.11. (9.00-15.00) Honitba Diana: okolí Sovolusk
24.11. (8.00-15.00) Honitba Chvalov – Přemyslovka: oblast pod Vrkočí a kolem Vaňova.
1.12. (8.00- 15.30) Honitba Zálesák Povrly: okolí Českého Bukova
8.12. (8.00-15.00) Honitba Chvalov – Přemyslovka: okolí Stebna a Milbohova
8.12. (9.00–15.00) Honitba Diana: okolí Radešína
15.12. (8.00- 15.30) Honitba Zálesák Povrly: Povrly- Lužec
15.12. (8.00-15.00) Honitba Chvalov – Přemyslovka: Podlešín – skalní útvar Hlava
6.1. (8.00-15.00) Honitba Chvalov – Přemyslovka: stráň nad žižkovou ulicí
12.1. (8.00- 15.30) Honitba Zálesák Povrly: Povrly – Český Bukov