Neustále jich bylo plno. Pobíhaly, halekaly, zdolávaly prolézačky, zkoušely stále jiné hračky. Nedonošené děti. V ústeckém Domečku na Rondelu se jich v doprovodu rodičů sešlo na šedesát.

„Chtěli jsme, aby se setkali lidé s podobnými osudy a aby poznali, že jejich problémy mohou mít šťastné řešení," řekl organizátor setkání Martin Pánek, lékař novorozeneckého oddělení Masarykovy nemocnice.

Problémy nedonošených

První setkání mělo nečekaný ohlas. Přijeli rodiče s dětmi z celé spádové oblasti nemocnice, kterou je bývalý Severočeský kraj. Mezi dětmi byla i dvojčata a také dvoje trojčata. Zatímco děti dováděly, rodiče si povídali o svých životních příbězích. „Mají si co říci, mohou se podělit o to, co prožili, vyslechnout si, jak se vedlo jiným rodinám. Podobné problémy rodiče donošených dětí netrápí," doplnil MUDr. Pánek.

Syn Kája se manželům Heleně a Karlovi Fričovým narodil v 6,5 měsíci. Měřil 38 centimetrů a vážil 1240 gramů. „Ve tři hodiny v noci zjistili v roudnické nemocnici, že manželka má HELLP syndrom, hrozilo vážné riziko. Hned je převezli do Ústí a ráno byl syn na světě. Lékaři odvedli úžasnou práci, jsme jim moc vděční. Měli jsme strach. Byl dlouho drobný, ale postupně přibíral a rostl. Dnes je mu dva a půl roku váží 11 kilo a měří 87 centimetrů. Je v pořádku," řekl s úlevou tatínek Karel.

Kniha plná fotografií

Maminka Helena vše prožívala s ještě větší úzkostí. Synův příběh připomíná kniha plná fotografií, která dokumentuje jeho život od narození. „Uvažujeme o tom, že mu pořídíme sourozence," dodala Helena.

Podobně mohou vyprávět i ostatní účastníci srazu. „Zájem je překvapivě velký a myslím, že pro rodiče i děti to bylo zajímavě setkání. Určitě nebylo poslední," poznamenal MUDr. Pánek.