Díky němu obnovilo ve středu činnost školící centrum robotické chirurgie, zájem mají lékaři od nás i ze zahraničí.

Špičkové zařízení

Robotický systém je vybaven dvěma konzolemi, což je nezbytné pro školení lékařů. „Na jedné konzoli se operuje, na druhé školí. Noví operatéři mohou s operatérem – instruktorem sdílet reálnou operaci. Míří k nám lékaři z nemocnic, kde již robotický systém mají a budou ho modernizovat, nebo se připravují na jeho pořízení," vysvětlil primář Jan Schraml.

Jak dodal, školící centrum je pro nemocnici přínosem ve zvýšení prestiže, ale i ekonomicky. „Je to špičkové pracoviště a za školení se platí," připomněl primář.

Stovky operací

Dva robotické systémy pořídila Krajská zdravotní v roce 2007 s přispěním kraje a evropských fondů. Nové zařízení nakoupila v dubnu za sedmdesát milionů korun. „Podepsali jsme pětiletý kontrakt, který zahrnuje i spotřební materiál a servis. Protiúčtem jsme získali 25 milionů korun za původní zařízení," vysvětlil primář Schraml.

Za dobu existence robotické chirurgie se v nemocnici uskutečnilo 1 806 operací, nejvíce – 1 363 – bylo operací prostaty, ale probíhají také operace ledvin, gynekologické nebo ORL operace.

V Ústí nad Labem operuje také předseda České urologické společnosti Marek Babjuk. „Jezdím sem proto, že máte nejlepší přístroj široko daleko a také proto, že se mi dobře spolupracuje s panem primářem Schramlem," řekl Marek Babjuk.

Robotický systém da Vinci Xi Nejmodernější zařízení ve střední Evropě používají v Masarykově nemocnici od května. Je vybaveno tréninkovým modulem, který umožňuje vzdělávání nových operatérů. S operatérem – instruktorem mohou sdílet reálnou operaci. Robotická chirurgie patří k velmi perspektivním oborům medicíny. Výkony provedené s jejím použitím jsou velmi přesné, pro pacienta bezpečnější, s méně riziky. Zkracuje se doba rekonvalescence a snižují se pooperační komplikace. Zatím je nejvíce využíváno při urologických operacích, ale operují s ním i lékaři z jiných oborů. V České republice je sedm robotických center.