Zdůvodnili to tím, že od radnice měli minimum informací o tom, čím přesně by se skupina měla zabývat. Vyplývá to z dopisů, které zaslali vedení města. Složení expertní skupiny má ve středu schvalovat zastupitelstvo.

VYTVOŘENÍ SKUPINY SLÍBILO MĚSTO UŽ LONI

Vytvoření takové skupiny slíbilo vedení města téměř před rokem. Náměstek primátorky Pavel Dufek (nez.) odeslal architektům, ale i dalším lidem – úředníkům či zástupcům ústecké univerzity – v listopadu dopis, kterým je informuje o vytvoření skupiny, a o tom, že byli navrženi za její členy.

Čtyři odborníci nominaci do skupiny odmítli s odůvodněním, že o její působnosti nemají téměř žádné informace. Jsou to architekti Jan Jehlík, Jiří Plos a Jan Harciník a také expert na dopravní stavby Jan Špilar.

„Bohužel jsme nuceni vaši nabídku pro tentokrát odmítnout. Ta věc je příliš závažná na to, abychom souhlasili s něčím, o čem toho víme příliš málo," píšou vedení města. Přístup radnice k tvorbě nového ústeckého plánu kritizovala už dřív skupina ústeckých architektů.

Náměstek Dufek řekl, že i přes rozhodnutí čtveřice odborníků materiál o expertní skupině zastupitelům předloží. Tým chce pak průběžně doplňovat. „Není to jakoby uzavřená skupina. Máme připraveno i to, že budeme zvát konzultanty na danou oblast, jakoby hosty té skupiny," řekl Dufek. Dodal, že některé z odborníků, kteří účast odmítli, už nahradil jinými lidmi, neupřesnil jakými.

POSÍLÍ MĚSTO POZICI HLAVNÍHO ARCHITEKTA?

Podle zastupitele pro územní plán Davida Daduče (nez., dříve PRO!Ústí) město potřebuje posílit i pozici hlavního architekta, aby byl územní plán kvalitní. V návrhu rozpočtu ani v programu zastupitelstva ale materiál týkající se posílení pozice hlavního architekta není.

Daduč se obává toho, aby nový územní plán nevznikal po úřednické linii a nebyl plný chyb, jako je podle jeho názoru ten současný.

„Toho se obávám nejvíc, že magistrát snahu, zatáhnout do toho přední odborníky, vzdá a buď expertní skupinu vůbec nevytvoří, hlavního architekta neposílí, nebo vytvoří nějakou svojí expertní skupinu, do které jmenuje nějaké dva tři své známé a budou se tvářit, jako že je všechno úplně v pořádku," řekl Daduč.

Kromě složení expertní skupiny mají zastupitelé rozhodovat i o jejích odměnách. Magistrát na ně vyčlenil 800 tisíc korun.