Vysvědčení totiž některé školy rozdají už v pátek 26. června. Někomu navíc přibudou i starosti s platbami za školní pomůcky. Například pracovní sešity na výuku jazyků.

Třeba ředitel ZŠ Palachova Marek Plch vyhlásil volno na 29. a 30. června kvůli rekonstrukcím a malování. „Volné dny se budou týkat školní výuky, provozu školní družiny a výdejny stravy," vysvětlil ředitel Marek Plch.

Řada výdajů

S koncem roku mají rodiče spojenou řadu výdajů. Bývá to čas školních výletů, exkurzí i kompletování školních pomůcek. „Platíme pracovní sešity na angličtinu. Obvykle to bývají necelé čtyři stovky," líčila maminka, jejíž dcera dochází na ZŠ Anežky České.

„Pak to máte výlet do Prahy, další dcera do divadla, musíte doplnit pastelky a pero, ono to naskočí a máte za děcka dohromady i víc než patnáct stovek a to už v rozpočtu pocítíte," pokračovala.

Naopak, bez starostí tohoto druhu to mají například rodiče školáků na ZŠ Stříbrnická či ZŠ Elišky Krásnohorské. Podle Martina Alinče, ředitele této školy, budou vysvědčení rozdávat až v úterý.

Pastelkovné pomáhá

„Nechceme to rodičům komplikovat. Co se školních pomůcek týká, pracovní sešity hradíme. Hodně nám pomáhá dvoutisícový příspěvek na prvňáky. Díky němu nám zbývají v rozpočtu peníze na pomůcky. Náklady na školáky jsou šílené," poznamenal.

Ústečtí radní dvoutisícové „pastelkové" pro prvňáčky odsouhlasili už v únoru. Odbor školství kvůli tomu musel vypracovat přesnou metodiku vzhledem k hospodárnosti.

„Pro čerpání a vyúčtování těchto peněz dosud chyběla," dodala k tomu před časem městská mluvčí Romana Macová.