Vrátí se plastika Olbrama Zoubka na průčelí budovy magistrátu? Zastánci díla tvrdí, že by součástí rekonstrukce budovy měl být i návrat plastiky, kterou město nechalo před zhruba dvaceti lety sundat.

Ve hře je Kmentová

Nápad má zastánce i mezi radními. „To by bylo dobře," komentoval ho radní David Daduč. Další Ústečané navrhují, aby město raději zvolilo jiné umělecké dílo, například plastiku od dalšího známého českého umělce sochařky Evy Kmentové.

Ústečtí radní nechali ocelovou plastiku z magistrátu sundat před zhruba dvaceti lety. Důvodů měli několik. Diskutovali například o tom, že jsou na ní komunistické symboly.

Při bližším pohledu v ní lze rozeznat srp a kladivo. Její součástí je například i vyobrazení kotvy. Místo ale bylo oblíbené i holuby.

Plný náklaďák

Protože plastika je dílem jednoho z nejznámějších českých sochařů Olbrama Zoubka, neskončila ve sběru. Získalo ji ústecké muzeum, které ji vlastní dodnes.

„Máme ji uloženou ve skladu. Protože jde o rozměrné dílo, je rozřezaná na několik kusů," uvedl pověřený ředitel muzea Václav Houfek. Dodal, že když se muzeum stěhovalo kvůli rekonstrukci, plastika zaplnila celý nákladní automobil.

Není původní

Stavbaři budovu radnice, tehdy sídla krajského národního výboru, vybudovali mezi lety 1956 až 1961.

V roce 1963 byla nemovitost zapsaná na seznam památkově chráněných objektů. Podle Václava Houfka ale plastika vznikla až několik let poté. „Je sice poplatná své době, ale jde o hodnotné dílo," upozornil. Dodal, že odborníci by ho dokázali smontovat dohromady a zrestaurovat.

Podobný osud jako plastiku na magistrátu málem stihl i obří mozaiku od Miroslava Houry na budově bývalého okresního úřadu. Heslo komunistického režimu, které obsahovala, ale nakonec nahradil motiv domu.