Část povolení Němcům svléknout si z rukávu bílou pásku ukazující, že jde o Němce, se zachovala do dnešních dnů v kopii na růžovém průklepovém papíru. U většiny kopií povolení není uveden důvod, proč se tak stalo. Například pod číslem 723-V/M-1945 bylo vydáno Potvrzení: „Okresní národní výbor v Ústí n. L. zprošťuje tímto slečnu Irenu Dittmayerovou, nar. dne 27. ledna 1927 v Drážďanech, bytem v Petrovicích čp. 299 od povinnosti nošení bílé pásky."

Proč? Z dokladu to nevíme. Ale v ten samý den 17. prosince 1945, Wolfram Dittmayer a Irena Dittmayerová bydlící v Petrovicích čp. 218, „byli rasově persekuováni a jejich žádost se doporučuje vzdor tomu, že jsou cizími státními příslušníky."

Nepochybně byli všichni z jedné rodiny. V tomto případě vysvětlení máme. Pro tuto rodinu bylo potvrzení vstupenkou do klidnější české verze Vánoc, když nemuseli nosit bílou pásku.

Povinné díky

Zpravodajské ústředně ministerstva informací na pracoviště v Ústí nad Labem 18. prosince 1945 přišel opis dopisu, jenž posloužil k propagandistickým účelům. Jednalo se o opis děkovného dopisu německých antifašistů.

Němečtí antifašisté byli rozčarováni poválečným vývojem v ČSR. Protiněmecká vlna nakonec donutila antifašisty k odchodu do Německa. Bylo to pro ně velké zklamání. Proto značně nepřesvědčivě zní dopis ústeckému ONV napsaný 24. listopadu 1945, který ale československá propagandistická mašinérie dostala až v prosinci. V dopisu němečtí antifašisté píší:

„Němečtí Komunisté okresu Ústí n./L. Chabařovice, opouštějí podle dohody Československou republiku, aby spolupracovali na demokratické výstavbě Německa.

Při našem odchodu, mluvíce jménem všech loučících se německých komunistů, vzdáváme díky ONV za neocenitelnou pomoc, kterou nám prokázal.

Slibujeme, že také mimo československé hranice nikdy na svoji starou vlast a svoje československé přátele nezapomeneme."

Podepsán byl Karel Müllner a P. Vogel.

Vánoce roku 1945 byly bez zatemnění, ale pro Němce válka pokračovala v mírnější formě dál: Obecně byly zakázány německé bohoslužby.

Na Ústecku neměl okresní národní výbor (ONV) zájem Němců povolit, ani na žádost litoměřické konzistoře, návštěvu půlnoční mše, jak vyplývá ze zápisu z jednání Rady ONV 19.12.1945.

Blížily se Vánoce a potravinové lístky stále byly nezbytností. Vše, co bylo nad nejnutnější rámec, bylo nedostatkovým zbožím.

Odsunové rošády

V prosinci kromě předvánočních příprav již bylo v plném proudu dumání nad tím, které skupiny Němců budou odsunuty jako první, a jak technicky zvládnout odsun.

Například na 7. schůzi rady ONV 19. prosince 1945 bylo rozhodnuto vyloučit z odsunu německé slepce a ponechat jejich odsun na zvláštním vlaku v režii Červeného kříže.

Jinak Němci měli zakázáno vlastnit, natož si odvézt v rámci odsunu, téměř vše.