Vyhledávaným městem pro obyvatele Teplicka, Ústecka či Děčínska jsou Drážďany, jež nabízejí hned devět venkovních koupališť. Provozuje je městská společnost Dresdner Bäder. Deník navštívil oblíbené venkovní koupaliště v západní části Drážďan v lokalitě Cossebaude, jehož areál má rozlohu 45 tisíc metrů čtverečních.

Součástí je totiž také obří přírodní přehrada. „Vstupné je jednotné čtyři eura na osobu, využívat můžete převlékárnu, záchody i stánek s občerstvením,“ uvedl prodavač na zdejší pokladně s tím, že koupaliště má otevřeno denně od 9 do 19.30 hodin.

Hasiči se denodenně potýkají s problémy při průjezdu mezi špatně a bezohledně zaparkovanými auty. Ilustrační foto.
Stavbu parkovišť na sídlištích v Ústí zastavil územní plán

Lidé se opalují na prostorných trávnících, hrají volejbal a užívají si bazén s toboganem. Na bezpečnost plavců v přehradě dohlíží na stanovištích několik plavčíků. „Prosíme řidiče zmíněných značek, aby se dostavili k pokladně,“ hlásí několikrát denně místní rozhlas a upozorňuje tak na menší nevýhodu zdejšího koupaliště. Pokud sem totiž návštěvníci nejedou městskou dopravou ale autem, obtížně tu zaparkují. V okolí jsou převážně privátní parkoviště pro rezidenty.

Bazén nebo jezero

V Cossebaude se nachází i oddělená nudistická pláž. Nedaleko ní ležela návštěvnice Petra Šubrtová původem z Bíliny, která v Německu bydlí a pracuje. „Byla jsem zatím na dvou koupalištích v Drážďanech. V Cossebaude se mi líbí, že si člověk může vybrat, jestli se chce koupat v bazénu nebo přímo v jezeru,“ řekla Šubrtová. Kromě Cossebaude jezdí i na koupaliště do Freitalu v regionu Českého Švýcarska. „Sice je menší než v Cossebaude, ale nebývá tam tolik lidí. Mají tam tobogan, dvě skluzavky a vše funguje celý den. Atrakce se nezavírají jako v Čechách,“ vylíčila.

Ocenila také pocit bezpečnosti. „Když jdu do vody, nemusím se bát o své věci. Mají tam i dobré pivo, točený radler, což je v těch vedrech super osvěžení,“ podotkla Šubrtová. Jejímu partnerovi Jakubovi z Chomutova se zase líbí možnost půjčení si volejbalového míče na celý den za vratnou zálohu 10 euro a malý poplatek 2 eura. „Určitě se vydáme i na další koupaliště v německém pohraničí, abychom mohli služby porovnat,“ zmínil.

Sucho v ČR - Ilustrační foto.
Dlouhotrvající sucho. V Ústí vyhlásili zákaz odběru povrchových vod

Obyvatelé Šluknovského výběžku rádi míří do Sebnitz, asi kilometr od českých hranic. V Dolní Poustevně využili strategickou polohu ve prospěch místních dětí. „Na tamní koupaliště kupujeme vstupenky jako město za 1,5 eura a dětem u nás je posléze prodáváme za 30 korun,“ informoval starosta Dolní Poustevny Robert Holec mladší.

Na místě v Německu je vstupné o euro dražší, obec tak lístky dotuje. „Ročně prodáme asi 200 vstupenek. Chceme, aby si děti léto užily, když už nemáme vlastní koupaliště,“ dodal Holec.

Pláž v lese

Pozadu nezůstává ani Pirna a její prostorný venkovní areál Geibeltbad se šatnami ve stylu 20. let minulého století, s velkými zelenými plochami na opalování i stinnými místy se stromy. „Nabízíme také hřiště pro fotbal, stolní tenis a volejbal, velké pískoviště a mnoho dětských koutů,“ zvou provozovatelé návštěvníky na svém webu. Vstupné je 4 eura, pro děti 3 eura. Nechybí ani 10metrový skokanský můstek pro odvážlivce.

Zdroj: Youtube

Geibeltbad Pirna  Zdroj: YouTube.com/GeibeltbadPirna

Milovníci koupání z Chomutovska a Mostecka zase vyhledávají venkovní koupaliště v třetím největším městě Saska Chemnitz. Z nabídky tady stojí za zmínku čtyři městská venkovní koupaliště, která mají otevřeno od 10 do 20 hodin. V lese Rabensteiner pak leží nádrž Rabenstein se 400 metrů dlouhou pláží. Vstupné činí 4.20 eur.

Nedaleko Cínovce v Krušných horách je zase vyhledávaným Malý Šibeniční rybník v Altenbergu, který je upravený na přírodní koupaliště. Jsou tady skluzavky, sportoviště i půjčovna lodiček. Přímo vedle koupaliště je také velký autokemp.

Černí čápi. Ilustrační foto.
Na Ústecko přilétají černí čápi. Vzácný pták si region oblíbil

Koupaliště za hranicemi

Vyhledávaná koupaliště v Drážďanech:
Luftbad Dölzschen, Strandbad Wostra, Freibad Cotta, Freibad Wostra, Georg-Arnhold-Bad

Vyhledávaná koupaliště v Chemnitz:
Freibad Bernsdorf, Freibad Einsiedel, Freibad Gablenz, Freibad Wittgensdorf

Ceny:
Venkovní koupaliště v Sasku nabízí dospělé vstupné kolem 3 až 4 eur na celý den, děti a senioři mají nárok na slevu.

Otevírací doba:
Většina areálů otevírá kolem 9. hodiny, zavírá před 20. hodinou. Poslední dvě hodiny bývá vstupné na koupaliště zlevněné.