Rád se směje nebo dovádí na hřišti. Matěj je prostě normální kluk. Trápí ho však dětská obrna a potřebuje speciální pomůcky i péči. Třeba iPad s výukovým programem. Bez pomoci Nadačního fondu Plamínek naděje by jeho koupě příliš zatížila rodinný rozpočet.

Speciální iPad Matějovi pomůže rozvíjet jeho schopnosti. „Klasický tablet s androidem to bohužel nenabízí. IPad obsahuje různé výukové aplikace, určené pro děti, jako je on. Výrobce pro tyto účely nabízí třeba i pouzdra, aby je hendikepované děti nepoškodily," líčila Matějova maminka Miroslava Zradičková.

Matěj totiž kvůli svému onemocnění nechodí a ani nemluví. Nezbývá, než aby se naučil znakovou řeč a jeho rodiče s ním.

Učení a léčba

Ostatně už jako miminko to neměl jednoduché. Narodil se ve dvacátém devátém týdnu a vážil sotva 1230 gramů.

Kvůli svému postižení musí Matěj dvakrát týdně docházet na rehabilitace a lékařská vyšetření. Jezdí do lázní v Teplicích. Proto jeho maminka nemůže chodit ani do práce. „Sama se učím logopedii, cvičíme Vojtovu metodu a tak dále. Bohužel prognózu do budoucna nám žádný lékař nedokáže říci," pokračovala Miroslava Zradičková.

Obyčejné, pro jinou rodinu běžné záležitosti, představují komplikace. „Když jdeme ven, používáme speciálně upravený kočárek. Když sedí u oběda, potřebuje zvláštní sedačku. Naštěstí do auta zatím stačí normální," popisovala denní starosti Matýskova maminka. Na druhou stranu, Mates je opravdu rošťák. Umí dovádět stejně jako jiné děti.

Speciální tablet

S Janou Procházkovou z Nadačního fondu Plamínek naděje rodinu seznámila rehabilitační sestra v nemocnici. „Zaměřujeme se hlavně na znevýhodněné rodiny v našem regionu," popsala Jana Procházková.

Ta také pomohla rodině získat peníze na speciální iPad. Dohodla s organizátory sobotního Pivního jarmarku, aby z každého prodaného piva pivovary přispěly Matějově rodině padesáti halíři. Další peníze přinesla aukce pivního skla. Celkem to činilo 22,8 tisíce korun a navrch i pětitisícová sleva na nákup tolik potřebného přístroje, věnovaná jeho prodejcem.