Pojišťovny již nějakou dobu avizují, že v systému zdravotního pojištění je nedostatek peněz.

Kolik bude mít nemocnice k dispozici peněz, její vedení neví. „Jednání se zdravotními pojišťovnami se teprve rozebíhají. Bližší informace nejsou k dispozici," řekl Deníku mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Situace mezi pojišťovnami a českými nemocnicemi je v posledních dnech napjatá. Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů nemocnicím doporučil, aby s pojišťovnami neuzavíraly krátkodobé smlouvy.

„My doporučujeme všem nemocnicím, aby neuzavíraly smlouvy krátkodobé, jen smlouvy standardní na pět let. Domníváme se, že nemá smysl smlouva na půl roku nebo rok, protože nemocnice nebudou mít stejně jistotu další existence," řekl mluvčí krizového štábu předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Odborníci se přitom obávají, že na začátku roku může být ohrožena zdravotní péče.     „Občané jsou vystaveni bezprecendentnímu nebezpečí, protože ani dva měsíce před koncem roku není zajištěno poskytování péče v nemocnicích od ledna 2013," řekl Krása. Podle místopředsedy Asociace českých a moravských nemocnic Petra Fialy zatím nikdy v historii českého zdravotnictví nenastala situace, že by všechny nemocnice byly beze smluv. Pojišťovny slíbily dát do konce října seznam nemocnic, kterým dají smlouvu na pět let. Ostatním ji dají na půl roku až rok a budou jednat o nových podmínkách.

Již nyní se omezení peněz pro nemocnice projevuje. Například na počtu operací, které jsou ústečtí lékaři schopni provést pomocí robota. „Mohli bychom jich dělat mnohem více," tvrdí primář Centra robotické chirurgie Jan Schraml.

Doplatili na to i zdravotníci, kteří letos doufali v ministrem Hegerem  slíbené zvýšení platů. KZ to neudělala, protože na to nedostala v pojištění dostatek prostředků.

O kolik jde peněz?

Obrat Krajské zdravotní, kterou tvoří 5 nemocnic včetně největší ústecké Masarykovy nemocnice, se pohybuje kolem 6 miliard korun ročně. Zásadní podíl na něm mají platby od zdravotních pojišťoven. Těm ale v rozpočtech chybí několik miliard korun a hledají proto cesty, jak by je mohly ušetřit.