Na chybějící parkovací místa upozorňují Ústečané v posledních dnech více než kdy jindy. Může za to nedávné slavnostní otevření nového pavilonu s nejmodernějším kardiocentrem v Česku. Budova sklidila obdiv, ovšem řada lidí poukázala na fakt, že nemocnice sice správně zvyšuje svoji kapacitu, ale parkoviště pro stovky aut postrádá.

Masarykova nemocnice disponuje několika drobnými parkovišti, řidiči volí také parkování podél cest. Po vjezdu do areálu po třiceti minutách zdarma platí za každou hodinu navíc 40 korun.

Centrální parkoviště naproti čerpací stanici Shell je sice bezplatné a nachází se v těsném sousedství areálu, ovšem najít zde volné místo je mnohdy neřešitelným úkolem. Plac nabízí méně než sto míst, v úterý dopoledne bylo beznadějně plno. Navíc - vinou „bloudících“ řidičů hledajících alespoň jedno volné místo je v samotném areálu poměrně velký zmatek.

„Málokdy se mi stane, že tady najdu volný flek. Během dne je to skoro nemožné. Leckdy parkuji i stovky metrů od nemocnice, jinak to prostě nejde. Velké parkoviště tady už dávno mělo stát,“ řekl v úterý na místě reportérovi Ústeckého deníku Miroslav V.

Osobní zkušenost má i jeden z návštěvníků nemocnice pan Lukáš. „Na parkovišti jsem čekal tři hodiny. Za tu dobu odjela dvě auta, na jejichž místo se okamžitě zařadil někdo z asi dvaceti jiných čekajících aut,“ přidal svůj postřeh.

Krajská zdravotní, jenž v Ústeckém kraji zřizuje sedm nemocnic, problematiku malého počtu parkovacích míst v Ústí vnímá. Společnost opakovaně vyhlásila veřejnou zakázku na parkovací dům v areálu Masarykovy nemocnice, a to formou PPP projektu, jehož podstatou je dlouhodobý smluvní vztah mezi veřejným zadavatelem a soukromým partnerem, ve kterém soukromý partner nese riziko a odpovědnost za funkčnost projektu.

„Na vyhlášené zakázky jsme neobdržely žádné nabídky. Důvody v současnosti analyzujeme,“ řekla Ústeckému deníku tisková mluvčí Krajské zdravotní Petra Roubíčková s tím, že zkušenosti s takovýmito projekty mezi veřejným sektorem a soukromým sektorem jsou zatím v Česku relativně malé, což může být pro případné zájemce překážkou.

Aktuálně Krajská zdravotní připravuje studii proveditelnosti nových parkovišť s odhadem kapacity až 150 míst. „Současně jsme si nechali zpracovat studii dopravy, která řeší stávající stav a potřebu parkovacích míst a navrhuje plochy pro umístění nových parkovišť,“ dodala mluvčí Petra Roubíčková.

Vedení Krajské zdravotní se již před dvěma lety zabývalo výstavbou moderního parkovacího domu, který měl sloužit především k parkování zaměstnanců, čímž by se uvolnila zbylá místa pro veřejnost. Předpoklad zahájení stavby byl letošní rok 2024.

Mohlo by vás zajímat: Ústí má nejmodernější kardiocentrum v Česku. Nové lékaře KZ láká na stipendia

Ústí má nejmodernější kardiocentrum v Česku. | Video: Deník/Jan Pechánek