Zastupitelstvo Ústeckého kraje mělo návrh původně schvalovat v červnu, vedení kraje ho ale stáhlo. Na stůl ho zastupitelé dostanou zřejmě v prosinci. Informovala o tom mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Ryjická nemocnice je jediným akreditovaným lůžkovým pracovištěm pro geriatrickou péči v Ústeckém kraji.

Riziko ztráty akreditace

„Sloučení považuji za nesmysl. Existuje riziko, že by ryjická nemocnice mohla přijít o akreditaci, a tím i o možnost poskytovat specializovanou péči," uvedla zastupitelka a senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz).

Důvody sloučení zpochybňují také zaměstnanci nemocnice. „Dosud jsem neslyšel skutečné podložené důvody, proč by ke sloučení mělo dojít, medicínské ani ekonomické. Nikdo nezohledňuje výsledky naší péče, pacient je zřejmě až na posledním místě," řekl ředitel nemocnice Jaroslav Müllner. Zaměstnanci se chtějí obrátit na všechny zastupitele, aby jim vysvětlili důvody, proč nemocnici s Krajskou zdravotní neslučovat. Zvažují, že osloví s žádostí o pomoc i koalici hnutí ANO a PRO! Ústí na ústeckém magistrátu. Právě z Ústí nad Labem a okolních obcí pochází většina pacientů i zaměstnanců nemocnice.

Termín sloučení není jasný

Ústecký kraj zdůvodňuje záměr ekonomickými důvody. Každý rok nemocnici, která je v současné době příspěvkovou organizací, přispívá na provoz. Ještě v roce 2012 to bylo bezmála 15 milionů korun, letos jsou to čtyři miliony. Pacienti i přibližně stovka zaměstnanců by se po sloučení měli přestěhovat do ústecké Masarykovy nemocnice. Tam ale musí nejprve zrekonstruovat prostory. Historický areál v Ryjicích by pak kraj zřejmě prodal. „Budoucnost v Ryjicích je ještě na nějakou delší dobu, protože prostory v Masarykově nemocnici se musí nejdříve připravit a teprve pak tam budou moci lidé přejít," řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Termín, kdy by se obě zařízení měla právně sloučit, není zatím jasný. Podle původního návrhu, který už schválili krajští radní, to mělo být k 1. lednu 2015.

„Pokud zastupitelé rozhodnou o sloučení, určí také termín, ke kterému by k tomu došlo v závislosti na technických i legislativních možnostech," vysvětlila Magdalena Hanáčková.