Přes tři stovky zájemců ochotných pomoci reagovalo na výzvu, kterou vyslalo do světa vedení Krajské zdravotní (KZ). V souvislosti s rostoucím počtem nakažených zaměstnanců totiž shání dobrovolníky. V každé z jejích pěti nemocnic, ať už v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě či Chomutově, měli desítky telefonátů a e-mailů v podstatě hned po uveřejnění výzvy.

V nemocnicích KZ jen do čtvrtka 15. října onemocnělo nebo bylo pozitivních na covid-19 celkem 156 zaměstnanců. Přitom i ti, kteří jsou v karanténě, nadále při dodržování přísných pravidel pracují. „Výzva přinesla velký ohlas veřejnosti, který nás mile překvapil. Potřebovali bychom teď zaměstnat několik desítek lidí. Zdůrazňuji ale, že nejvíce potřební jsou v tuto chvíli kvalifikovaní zdravotníci,“ připomněl generální ředitel KZ Petr Fiala.

Výzva přitom podle něj směřuje především ke zdravotníkům, kteří odešli pracovat do jiných resortů, ale také k bývalým kolegům, kteří třeba nedávno odešli do důchodu.

Svoji pomoc nemocnicím nabídl například 55letý Radim Prachař ze sdružení Českého červeného kříže Novosedlice, Dubí, Proboštov. Reakce ze strany zdravotnického zařízení Krajské zdravotní v Ústí ho ale zarazila. „Jsem z toho trochu v rozpacích. Doporučili mi vyplnit dotazník s tím, že se mi pak ozvou. To je ale jako u výběrového řízení. Představoval jsem si to tak, že jim zavolám a oni mi hned řeknou, že mám přijet a s čím potřebují pomoci,“ komentoval ve čtvrtek dobrovolník. Jeho zájem však i nadále trvá. „Počkám tedy, až se případně ozvou,“ dodal.

Také litoměřická nemocnice uvažuje, že do boje s koronavirovou pandemií zapojí veřejnost, především lidi se zdravotnickým vzděláním. Koronavirem jí totiž onemocněly dvě desítky zaměstnanců. „V první vlně chceme oslovit praktické lékaře včetně pediatrů, odborných specialistů a svých bývalých zaměstnanců,“ uvedla mluvčí nemocnice Naděžda Křečková.

Odlišná situace panuje v Ústecké poliklinice. Podle jednoho ze šéfů, Jiřího Madara, tam zatím personálně zvládají. Ale i tady se krize projevila, jelikož museli zrušit naplánované dovolené. „Pracujeme na plný čas, nemáme ani karanténu v plném režimu. Pozitivní byla jedna lékařka, která ale má už po izolaci. Ve špitálech je z logiky věci situace horší. Z opatření dodržujeme třeba odstupy, máme dost ochranných pomůcek, dezinfekce. Věříme, že to už zvládneme,“ informoval Madar.

V KZ mezitím začali v souladu s doporučením pandemického štábu s omezováním plánovaných hospitalizací a operací, které je možné odložit. Snaží se tak navyšovat počet lůžek pro hospitalizaci pacientů s covidem. Aktuálně má pro ně KZ vyčleněno 176 lůžek, celkem 49 z nich pro intenzivní péči. Ke včerejšku na standardních lůžkách KZ leželo 89 pacientů s covid-19. Dalších 34 na JIP. Z nich je 18 na umělé plicní ventilaci.