S darováním krve začal už na vojně. Jeho motivací tehdy bylo kuřivo a den volna. I když tehdy daroval životodárnou tekutinu, pochodování po „buzerplacu“ se stejně nevyhnul. Teď už má Jaroslav Nápravník z Ústí nad Labem v kapse zlatou medaili Jana Janského za 40 odběrů.

„Na vojně za darování krve byly cigarety a volno. Dělal jsem to zištně, chtěl jsem opušťák. Přestože jsem krev tehdy dal, den volna mi stejně nedali,“ svěřil se se smíchem Nápravník. „Dnes to beru jako pomoc lidem,“ dodal.

Není sám, který pomáhá. V posledních týdnech navštívilo transfuzní oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem na 174 dárců. Lidé tak reagovali na výzvu v médiích, ke které dalo podnět vedení oddělení.

Výherní automaty. Ilustrační foto.
Gamblerům v Ústí pšenka nekvete. Z města zmizela polovina automatů

„Prosba o dárcovství směřovala k lidem s univerzální skupinou 0-. Zásoby této krve se dostaly v letních měsících na kritickou hranici,“ řekla Klára Váchová, zástupkyně primáře transfuzního oddělení Masarykovy nemocnice spadající pod společnost Krajská zdravotní.

Pracoviště v krajském městě zajišťuje odběry krve ve spádové oblasti Ústí nad Labem, Teplice, Litoměřice, Lovosice a Roudnice nad Labem. Po výzvě si tam našly cestu skoro dvě stovky lidí. Byli mezi nimi několikanásobní dárci, ale i úplní nováčkové. „Dostavilo se celkem 101 nových dárců a u 29 byla zjištěna krevní skupina 0-,“ doplnila lékařka Váchová.

Zásoby krve univerzální skupiny 0 negativní se tak ústeckému transfuznímu oddělení podařilo zvýšit zhruba na 65 % potřebného stavu. „Mezi prvodárci, kteří na výzvu zareagovali, byli kromě mladých i starší 50 let, což vidíme jako velmi pozitivní i do budoucna,“ prohlásila Váchová.

Charitativní běh Čas je mozek
Obyvatelé Ústí nad Labem společně s lékaři během přispěli na boj proti mrtvici

Krevních skupin je celkem 33. Obecně známý je systém čtyř krevních skupin: A, B, AB a 0. Pokud máte krev skupiny AB, tak jste tzv. univerzálním příjemcem. Krev můžete dostat od kohokoli. Pokud máte 0, tak patříte mezi univerzální dárce.

„V určitých obdobích se můžeme potýkat s nedostatkem určitých krevních skupin. Je to dáno zejména skladbou pacientů, kteří jsou v tomto období ošetřováni. Ale také k tomu přispívá i doba skladování erytrocytů, která je pouze 42 dní,“ vysvětlila Váchová.

I zastoupení krevních skupin v populaci hraje svou úlohu. „Nejčastěji se však potýkáme s nedostatkem krví A negativních a především univerzálních 0-. Je to důsledek i vysoce centralizované zdravotní péče v naší nemocnici, která má vysokou spotřebu univerzální 0- krve pro masivně krvácející pacienty. K velkým spotřebitelům krve se přidala i nově vzniklá kardiochirurgie,“ dodala lékařka.

Ilustrační foto.
Lidé začali topit. Na kontrolu komínů čekají týdny