Zhruba 60 lidí v přeplněné galerii, dvě desítky v předsálí u obrazovky, městská policie jako bezpečnostní opatření. Jenom za těchto podmínek mohli návštěvníci sledovat ustavující zasedání ústeckých zastupitelů.

Bývalá primátorka Věra Nechybová to během zasedání odůvodnila naplněním kapacity sálu, to však nebyla pravda. Nový primátor Petr Nedvědický v reakci hovoří o změně jednacího řádu zastupitelstva.

Přítomnost strážníků prý měla odradit případné výtržníky. „Chtěli jsme zabránit narušení jednání. Zastupitelé potřebují mít na jednání klid. V diskusi mají lidé možnost vystoupit a promluvit na mikrofon, který na balkoně je. Ostatně v žádném velkém městě to není jinak a do budoucna to chceme zachovat,“ uvedl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Nový primátor Petr Nedvědický však sdělil, že jednací sál byl historicky určen k tomu, aby v něm kromě ústeckých zastupitelů usedli i krajští zastupitelé, zástupci městských obvodů či ředitelé městských organizací a škol. V minulosti mohli do sálu například obyvatelé Vaňova, a to během jednání o odkupu pozemků pro překladiště olejů.

„O včerejší situaci jsem zatím nepřemýšlel, ale chápu obavy městské policie. Prý měli informaci o možném narušení zasedání,“ řekl Nedvědický.

Veřejný pořádek v okolí budovy magistrátu pak zajišťovala Policie ČR. „Přijali jsme opatření na základě informací, které jsme měli k dispozici,“ potvrdil policejní mluvčí Daniel Vítek.

Rozhodnutí nevpustit obyvatele města do sálu otevřeně kritizuje ústecká opozice, například zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí). Podle něj bylo v zasedacím sále přibližně 25 neobsazených míst k sezení a dalších 50 k stání.

„Mrzí mě, že i po neúspěchu u soudu v otázce, zda veřejnost může vystupovat na zastupitelstvu, pokračuje město v praxi, která je evidentně v rozporu se zákonem o obcích,“ upozornil zastupitel Blažej.

Zároveň vysvětlil, že hosté v parlamentu sice musejí být rovněž na galerii, ale tam veřejnost nemá zákonem garantované právo vystoupit. A pro případ nepřístojností má podle Blažeje zastupitelstvo možnost povolat do sálu pro ochranu veřejného pořádku strážníky.

Primátor Nedvědický slíbil, že zapracují na změně jednacího řádu. „Požádáme všechny strany, aby nám poslaly své náměty na změny řádu, a vybereme většinovou variantu. Teď ale nemohu předeslat, jaká opatření to budou,“ řekl.

Otázku o vpuštění lidí do sálu na pondělním zasedání několikrát položil Ústečan Martin Konečný. „Jednací řád změnu nepotřebuje. V sále nikdy k nemístným atakům nedošlo. V minulosti najdeme i projevy emotivnější, ale ne vulgarity. Žijeme v demokracii a ti lidé se chovají slušně,“ myslí si.

Z pohledu politologa Daniela Kroupy, který vyučuje na ústecké univerzitě, dalo vedení města najevo, že nyní, kdy se ujalo moci, mu už na podpoře obyvatel nezáleží. „Domnívám se, že je správné, když se zastupitelé chrání před případnými nepřístojnostmi. Ale to neznamená, že zakročí ještě dříve, než k nim dojde,“ poznamenal Daniel Kroupa.