Roky ohrožují domy i obyvatele, kvůli přísné ochraně životního prostředí ale není možné je jednoduše pokácet. Možná se ale už brzy obyvatelé Telnice přerostlých a stárnoucích buků zbaví. Lesy České republiky si nechávají vypracovat od odborníků posudek, který by mohl úředníky přesvědčit o potřebě buky porazit.

Lesy ČR o povolení buky pokácet žádají od roku 2013, kdy jim odbor životního prostředí krajského úřadu Ústeckého kraje nedal souhlas kvůli ochraně evropsky významné lokality, v níž stromy rostou. „Tehdy jsme žádali o kácení na celé rizikové ploše. Nyní ale půjdeme jinou cestou,“ připouští mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Na místě nyní provádí průzkum odborná firma, která se zabývá sanací nestabilního území. Ta odhadne, co by sanace porostu na drolivém svahu obnášela. „První výstupy bychom měli mít koncem týdne. Na základě posudku požádáme kraj o kácení konkrétních rizikových stromů, které ohrožují obyvatele i jejich majetek. Poté připravíme les na přirozené zmlazení se záměrem na tomto svahu porost zachovat,“ doplňuje Jouklová.

Požár v Keplerově ulici v Krásném Březně
Pětileté dítě zapálilo sedací soupravu v paneláku v Krásném Březně

Kolik stromů to bude, určí právě odborníci. Podle sdělení Lesů ČR ohrožují stromy nemalý prostor. „Rizikové stromy máme asi na 13 hektarech,“ vypočítává mluvčí státního podniku. Práce nebudou jednoduché, prostor, na kterém stromy rostou, má nestabilní podloží.

„Půda je tam velmi kamenitá. Jednorázové odtěžení naruší kontinuitu krytu půdy i lesního porostu. Nemůžeme vyloučit, že se kameny uvolní. Svah bude nutné sanovat,“ poznamenává Jouklová.

Buky ale zásah potřebují, působí reálné problémy. Starosta Telnice Jan Doubrava uvedl, že před dvěma lety spadly tři obrovské stromy jen kousek od domů. Podobná situace se opakovala i letos. „Je to mnohaletý problém a padající stromy opravdu ohrožují životy i majetek lidí, kteří pod svahem bydlí,“ myslí si starosta.

Na Telnici padají obří buky. Kraj zakázal vytěžení
Na Telnici padají obří buky. Lesy ČR odmítají nebezpečné stromy vykácet

Probíhající činnost a jednání, která by vedly k pokácení buků vítá, přestože s ním zatím žádná další strana ohledně možného vývoje nekontaktovala. „Lesy s námi přímo nejednají, mezi naší obcí a jimi se nekonala žádná schůzka. Nicméně pohyb pracovníků lesů u buků jsme zaznamenali,“ říká starosta Telnice Jan Doubrava.

Ani posudek, který uvede, že některé stromy jsou na hranici životnosti, ale nemusí hejtmanství přesvědčit k udělení souhlasu. Podle mluvčího krajského úřadu Martina Volfa bude záležet zejména na rozsahu možného kácení. „Vykácení velké plochy je pro odbor životního prostředí nepřijatelný,“ uvádí mluvčí. Zdejší staré buky jsou totiž vhodným biotopem pro různé druhy živočichů, například vzácného měkkýše vřetence horského zařazeného na červený seznam. Právě okolí Telnice je jedním z mála míst, kde v rámci celé České republiky žije.