Ostatní podnikatelé přitom za obecní pozemky platili mnohonásobně víc. Radnice teď ceny pronájmů sjednocuje, řekla starostka Yveta Tomková (nez.). Válková zvýšení nájmu odmítá, její firma dostala z pozemku výpověď.

Ceny se po léta neměnily

Neštěmice budou podnikatelům pronajímat pozemky za minimální cenu 50 korun za metr čtvereční ročně. „Finanční i kontrolní výbor zjistily při revizi smluv, že se ceny za pronájem výrazně liší. Částku 50 korun za metr čtvereční na základě jejich doporučení schválila rada jako minimální a závaznou," řekla Tomková.

Společnost Vasta North, kterou má Válková společně se svým manželem, dostala obecní pozemek do pronájmu v roce 2009 v době, kdy byla zastupitelkou. Cena za metr čtvereční byla deset korun.

Za pronájem šesti tisíc metrů čtverečních tak společnost ročně platila necelých 60 000 korun. Ceny se nijak neměnily ani v letech 2010 až 2014, kdy Válková stála v čele obvodu.

Přitom například společnost, která provozuje výrobní halu a má pronajatých kolem 7000 metrů čtverečních, platí za metr 89 korun ročně. Živnostník, který provozuje stánek s občerstvením, platí za 32 metrů čtverečních ročně přes 87 000 korun.

Úřad přišel skoro o milion

„Když jsme to později propočítávali, tak úřad přišel o stovky tisíc korun, blížíme se k milionu. Peníze jsme mohli investovat do obvodu. Není možné, že když je někdo zastupitel nebo starosta, tak bude čerpat nějakou výhodu," uvedla Tomková.

Podle Válkové byla cena přiměřená. „Byla to částka, která byla z výběrového řízení, takto byly nastaveny tenkrát parametry. Smlouva byla uzavřena za mojí předchůdkyně a nemyslím si, že by byl ten nájem udělaný pro mě. Takové přátelské vztahy mezi námi nebyly," řekla Válková.

Pětinásobné zvýšení nájmu bývalá starostka odmítá. „Zvýšení je pro nás neúnosné s ohledem na to, že třetina výměry slouží jako okrasná zahrada, následuje pozemek v našem vlastnictví a poté zase pronajatý pozemek," doplnila Válková. Společnost dostala výpověď z nájmu, pozemek má vyklidit a uvést do původního stavu.