Porušení zákona, pošlapání Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod. Toho se podle ministerstva vnitra nejspíš dopustili neštěmičtí radní, když rozhodli vybírat třísetkorunový poplatek a DPH za pronájem, směnu, pacht a prodej městských pozemků ve správě obvodu.

Neštěmická radnice však své rozhodnutí považuje za standardní a argumentuje, že podobné poplatky vybírají i jiné obvody.

Neštěmická rada o poplatku rozhodla 25. května. Jeho zavedení podle starostky Yvety Tomkové požadoval odbor majetku Městského obvodu Neštěmice.

Starostka Neštěmic Yvetta Tomková (vpravo).
Radním Neštěmic půl milionu nestačilo, chtěli celý

„Cílem bylo, aby o zahrádky žádali jen vážní zájemci. Těm žadatelům, kteří by neuspěli, by byl poplatek vrácen. Do současné doby nebyl vyvěšen žádný záměr a nebyl tedy žádný poplatek vybrán," uvedla Tomková.

POSLALI KONTROLU

Podle Hany Malé z ministerstva vnitra lze ale daně a poplatky ukládat jen na základě zákona. „K zavedení a vybírání poplatku za žádost o pronájem, prodej, pacht či směnu pozemků, a to i formou kauce na nájem bytu obce žádný zákon nezmocňuje. Je to v rozporu s článkem 11 odstavce 5 Listiny základních práv a svobod," upřesnila Hana Malá.

Magistrát reagoval na stížnosti obyvatel a platnost usnesení Neštěmic pozastavil. „Je to jasné porušení zákona a Listiny. Úřad tam ihned poslal kontrolu. Tajemníci ostatních obvodů o tom dostali informaci. Obvody mají své kontrolní výbory a ty by měly konat," potvrdil náměstek primátorky Jiří Madar.

S poplatkem předem nesouhlasili ani někteří zastupitelé Neštěmic. Například Jiří Škoda.

Exstarostka Tašova Zdeňka Košvancová se přiznala ke zpronevěře
Za zpronevěru obecních peněz dostala exstarostka podmínku

„Projednali jsme to dvakrát a jako člen majetkové komise jsem byl jediný proti. Ne, že bych znal tak dobře zákony. Spíš se mi to nelíbilo věcně. Se zahrádkami je to nevypočitatelné, přihlásí se deset lidí a uspěje jen jeden. To byl můj hlavní důvod," sdělil Škoda.

PLATÍ I NA STŘEKOVĚ

Stanovisko magistrátu starostku Neštěmic Tomkovou a její kolegy zarazilo. Prý hned ze dvou důvodů. Obdobný poplatek totiž obvod zavedl u žádostí o pronájem bytů už v roce 1994.

„Za celých 23 let ho magistrát ani další orgány nerozporovaly. Na Střekově zase platí lidé za totožnou žádost od roku 2006. Naposledy směrnici aktualizovali střekovští zastupitelé v březnu s poplatkem ve výši 400 korun," upozornila Tomková.

Radnice už požádala o stanovisko ministerstvo vnitra. Pokud dospěje k závěru, že vybírat poplatek není možné, zruší ho. „Z opatrnosti jsem také iniciovala prověření všech směrnic a nařízení ÚMO Neštěmice," dodala Tomková.

Petr Brázda (KSČM).
Komunistický zastupitel dostal trafiku, zlobí se opozice