Oba byli „na předem ohlášené kontrole" ve výrobně přípravku Elsil v areálu Tonasa Neštěmice, ale kvůli svému podpisu nesmějí o kontrole informovat. A protože si výrobce Elsilu přeje, aby se na internetových stránkách obvodu neobjevila ani zmínka o mlčenlivosti, tak se prostě neobjeví.

INFORMACE NA ZASTUPITELSTVU

Fišerová i Brož argumentovali na jednání pondělního neštěmického zastupitelstva tím, že bez podepsání závazku mlčenlivosti by se do provozu nedostali. Že ale zastupitelům, potažmo občanům nemohou nic říci, jim zřejmě nevadí.

Rada jejich aktivitu neprojednala, ale zařadila informaci o ní na jednání zastupitelů. Tak se podřízenost neštěmické radnice firmě Vodní sklo přece jen dostala na veřejnost.

Při výrobě přípravku na ošetření kovů Elsil se používá oxid chromový, který je velmi nebezpečný jak pro lidské zdraví, tak pro životní prostředí. Proti jeho výrobě vznikla v roce 2013 petice, kterou podepsalo přes 1100 místních lidí. Petice současně požadovala takovou změnu územního plánu, který by podobně nebezpečné výroby z areálu Tonasa vyloučil.

STAROSTKA TOMKOVÁ OTOČILA

Starostka Yveta Tomková (zvolená za hnutí ANO, nyní nezávislá) v březnu neštěmickým zastupitelům velice razantně tvrdila, že nikdy nepodepíše závazek mlčenlivosti, protože při jeho porušení by musela zaplatit pokutu 100 tisíc korun. Na pondělním jednání zastupitelstva však uvedla, že je připravena zmíněný závazek mlčenlivosti také podepsat, protože se prý změnil.

Považuji za velikou ostudu, že neštěmická radnice tančí, jak výrobce Elsilu píská. Proto jsem vyzvala zastupitele, aby se od závazku mlčenlivosti Fišerové a Brože distancovali.

Usnesení ve stejném duchu navrhl zastupitelům Vlastimil Žáček (ODS). Hlasování ale prokázalo nerozhodnost většiny zastupitelů: Dva byli pro, dva proti a devět se zdrželo hlasování. Podle mého názoru jsou nerozhodní zastupitelé pro náš obvod ještě větší nebezpečí než samotná výroba Elsilu. Nerozhodní zastupitelé jsou totiž nečitelní.

Eliška Cesarová, členka petičního výboru Proti Elsilu, Neštěmice