Velký problém s neukázněnými horolezci řeší již několik let úřady v Tisé. Ve zdejším skalním městě, které je přírodní památkou, lezou na skály i za mokra, což je přísně zakázané.

Reagují vulgaritami

Skály jsou již na některých místech doslova ohlazené. Kontroly sem sice chodí, ale zabránit všemu nedokáží.

„Byl jsem tam v minulých dnech několikrát. Viděl jsem skupinu horolezců, jak se pokoušeli na jednu skal vyšplhat ani ne půl hodiny poté, co přestalo hustě pršet," líčí svůj zážitek Drahomír Slukovský. Prý se je pokusil napomenout, ale velmi vulgárně ho poslali do jistých míst.

Starosta Tisé Jiří Jandásek přiznává, že problém se pokoušejí řešit zhruba pět let, což je doba, kdy se situace velmi zhoršila. Kromě místních lezců, kteří si svých domovských skal většinou váží a pravidla respektují, sem totiž míří horolezci z celých Čech a často i ze zahraničí.

Těm jsou pravidla často ukradená. „Máme sice vyvěšený zákaz lezení za mokra na pokladnách u vstupu, ale horolezci je často obcházejí, aby nemuseli platit. Navíc obec je nijak pokutovat nemůže," vysvětlil.

Nezodpovědné chování

Podle známého severočeského horolezce Gerharda Tschunka je takové chování velmi nezodpovědné. Horolezecký svaz na něj ještě nenašel odpověď. „Největší problém dělají komerční akce. Jejich účastníci si zaplatí a chtějí lézt, i když je špatné počasí," vysvětlil.

Podle něho je již několik skal doslova oholených. V Tisé je to velmi znát, protože skalní město je vytvořené z jemného pískovce, který se snadno drolí.

Problém potvrzuje i Petr Kříž, ředitel ústeckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, pod kterou toto chráněné území spadá. Podle něho agentura v minulosti posoudila stav některých skalních objektů v Tiských stěnách.

Kvůli špatnému stavu některé horolezecké cesty raději nechala uzavřít. Seznam je k dispozici na pokladnách při vstupech do skal.

Rozšířené pravomoce

Podle Kříže kontrolu horolezců provádějí jak pracovníci agentury, tak členové horolezeckého svazu. „Prohřešky proti tomuto zákazu se řešily v místě většinou domluvou a vysvětlením," dodal Kříž.

Starosta Jandásek prozradil, že obec, ačkoli nemůže dávat pokuty, domluvila se s místními policisty, že v případě potřeby pomohou. „Jako starosta se na ně mohu obrátit. Pravomoc jsem delegoval i na další lidi, například pokladní nebo některé místní horolezce. Pokud vím, ještě se to nestalo," uvedl.

Dodal, že jednají i s agenturou o možnosti, že by obec najala člověka, který by dostal potřebné pravomoci strážce a skály kontroloval.

Gerhard Tschunko se domnívá, že by možným řešením bylo vyčlenit některé skály, (nedaleko Tisé jsou prý i tvrdší), na které by bylo možné lézt i za mokra. Ty ostatní by ale bylo nutné hlídat a zákaz tvrdě postihovat.