Elektronickou komunikaci služebny městské policie Na Nivách může sledovat úplně každý. Není totiž napojená na optickou síť, má jen bezdrátové připojení. Město slibuje nápravu a už připravilo peníze.

BEZPEČNOSTNÍ PROBLÉM

Podle síťového a počítačového odborníka Pavla Grunznera představuje právě wi-fi obrovský bezpečnostní problém. „Narušení optického kabelu poznáte okamžitě. Pasivní odposlech bezdrátové komunikace nemáte šanci zjistit. Není jak,“ řekl.

Jak vysvětlil zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný, přes bezdrátovou síť odesílají strážníci fotografie, služební e-maily, záznamy z přenosných kamer a další informace. „Když nebudu počítat havarijní stav budovy, tak nejpodstatnější je pro nás právě připojení k optické síti,“ popsal.

Všechna odeslaná data totiž mohou skončit v nepovolaných rukou. Existují sice šifrovací protokoly, ale ty už hackeři dávno prolomili. „Software na dešifrování si seženete na internetu. I nejnovější WPA 2, který sice oficiálně ještě nikdo neprolomil, lze obejít,“ varoval specialista.

I proto ústečtí radní vyčlenili peníze na zavedení optického kabelu do služebny v Předlicích pokrývající celé centrum města. „Ve veřejné správě a u policie, včetně té městské, by měla být bezpečnost na prvním místě. To už opravdu mělo být dávno hotové,“ řekla primátorka Ústí Věra Nechybová (UFO).

Město mohlo do optické sítě investovat už v roce 2009. Nejspíš se ale tehdy zaleklo nákladů ve výši 850 tisíc korun. „V současné době bude dostačující částka 420 tisíc,“ uvedla ústecká mluvčí Romana Macová.

VODOINSTALACE, PLOT, KOTCE

Než bude služebna připojená k optickému kabelu, měli by strážníci podle poslance za Ústecký kraj a odborníka na síťovou bezpečnost Mikuláše Peksy (Piráti) používat na své wi-fi více vrstev šifrování. „Takzvaná VPN je běžná a dostupná věc. Vhodná je i s přihlédnutím k novému zákonu na ochranu osobních dat. Údaje o pokutách, záznamy z kamer a fotografie jsou důvěrná data,“ myslí si poslanec Peksa.

Kromě problému s wi-fi se strážníci v předlické služebně potýkají i s havarijním stavem vodoinstalace, chátrajícím plotem, případně nevyhovujícími kotci pro kynologickou službu.

„Ta budova už má svůj věk. Nedávno jsme řešili havárii vody, máme staré pisoáry, které jsou 24 hodin v provozu, nutná je oprava poškozeného plotu, psi potřebují lepší výběh, aby jim ostrý štěrk nezraňoval tlapy a aby měli prostornější kotce,“ vyjmenoval některé z problémů velitel služebny Jiří Jozifek.

Ústečtí radní proto rozhodli, že kromě investice do optického kabelu připraví dalších 402 tisíc na opravy plotu a vrat, vstupních dveří, kotců či vodoinstalace.