Průměrná nezaměstnanost za celou Českou republiku byla v uplynulém měsíci pět procent. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Úřad práce ČR.

NEJLEPŠÍ VÝSLEDEK OD ZAČÁTKU KRIZE

"Je to nejlepší výsledek od roku 2008, kdy na podzim přišla hospodářská krize," řekl analytik ústeckého krajského úřadu práce Michal Tuček. V říjnu roku 2008 byla míra nezaměstnanosti 6,59 procenta.

Bez práce bylo v Ústeckém kraji v říjnu 44.742 lidí, což je o 1.344 méně než v září. Nezaměstnanost klesla ve všech sedmi okresech. "Byl to významný pokles, který se už v následujícím měsíci asi nebude opakovat," uvedl Tuček.

Odhaduje, že v listopadu může ještě nepatrně nezaměstnanost klesnout, protože počasí zatím stále přeje venkovním pracím. "Počasí je určitě dobré, žádné mrazy nepřišly. Teď budou končit venku zemědělci, ale na stavbách se ještě bude pracovat," uvedl analytik.

V Ústeckém kraji na podzim zahájil stát několik dopravních staveb, množství dělníků se také stále pohybuje na rozestavěném úseku D8 v Českém středohoří. Ten má být zprovozněn 17. prosince.

ÚSTÍ JE NA ČTVRTÉM MÍSTĚ

V regionu s nejvyšší nezaměstnaností v zemi už se také projevuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Stále více firem poptává odborníky, a to zejména z technických profesí.

Stále platí, že okresem s nejnižší nezaměstnaností v kraji je Litoměřicko, kde v říjnu její míra činila šest procent. Teplicko na druhém místě mělo na konci uplynulého měsíce míru nezaměstnanosti 6,5 procenta.

Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Mostě. Na první příčku se k tomuto hornickému regionu posunul také s mírou 10,4 procenta okres Karviná. Ústí je čtvrté, Chomutov pátý a Děčín sedmý. Nejlepší Litoměřice obsadily šestnáctou pozici z celkem 77.