„Tato akce je celorepubliková, účastní se jí 21 univerzit, Akademie věd, různé hvězdárny a další vědecké instituce. Každý rok je určeno nějaké téma, to letošní má název TAJEMSTVÍ. I letošní program jsem dělali v duchu tajemna, nanotechnologií, robotiky, objevování tajemství chutí a podobně,“ dodala event manažerka univerzitních akcí, Michaela Hnidová.

Jaká tajemství jste zde mohli najít? V nabídce bylo třeba tajemství formování nanomateriálů pomocí počítačové simulace, co skrývají vaše boty, pokusy s vakuuem, výroba zmrzliny z kapalného dusíku a mnoho dalšího.

Šestatřicetiletý muž si v půjčovně vodáckého vybavení vzal kánoi a chtěl odplout do Ústí nad Labem. Po pár stech metrech se převrátil.
Muž ukradl kanoi a chtěl s ní odplout z Karlových Varů až do Ústí

Mohli jste si rovněž vyzkoušet pomocí speciálních brýlí a sluchátek, jak lidé se sluchovou či zrakovou vadou vnímají okolí, zda máte správné zatížení chodidla nebo jak teplý je váš dech. Děti si pak mohly vyrobit spektometr, kaleidoskop, malovat svítícími barvami nebo si udělat odlitek vlastní hliníkové mince.

„Pro děti jsme měli přichystané kartičky, do kterých sbíraly razítka a za vyplněnou kartičku získávaly odměny. Díky tomu víme, že přišlo více jak 1200 účastníků,“ dodala event manažerka Michaela.

RETRO: Mariánský most slaví 25 let. Podívejte se, jak se stavěl symbol Ústí

Zdroj: Martin Mudroch