Čtyři místa v radě obsadí ČSSD, jedno koalice SPD-SPO. Z dosavadních dvou náměstků hejtmana bude pět.

ŽÁDNÉ VELKÉ ZMĚNY V RADĚ

„Protože jsme tříčlenná koalice, počet náměstků se zvýší," vysvětlil Bubeníček. KSČM a ČSSD by měla mít po dvou náměstcích, koalice SPD-SPO jednoho. Tím bude Petr Šmíd, který si na starost vezme školství.

Jak už Bubeníček avizoval, ve složení krajské rady komunisté neplánují velké změny. Zůstat by měl Stanislav Rybák, který nyní zodpovídá za zdravotnictví, Jaroslav Komínek (doprava), Ladislav Drlý (majetek a investice) i Jitka Sachetová (kultura).

Za ČSSD v radě usedne Martin Klika, kterému zůstane sociální oblast, a poslanec Jaroslav Foldyna, který bude fungovat jako spojka kraje s vládou. Další dvě křesla radních by měli obsadit starosta Jirkova Radek Štejnar (neuvolněný) a starosta Krupky Zdeněk Matouš (cestovní ruch a regionální rozvoj).

Lídři se shodují, že koaliční smlouva je vyvážená. „Pokud se většinu bodů podaří naplnit, je to další krok dopředu," řekl Bubeníček.

TRANSPARENTNÍ HOSPODAŘENÍ A INTEGRACE DOPRAVY

Trojkoalice podle něj chce pokračovat v transparentním hospodaření a integraci dopravy. „Nyní budeme pracovat na prohlášení, které definuje konkrétní investiční akce," dodal Foldyna.

Jediné body, které se vymykají, jsou návrhy SPD-SPO. Ty krajskou vládu zavazují k tomu, že na území Ústeckého kraje nebude podporovat vznik zařízení pro imigranty a naopak ve vládě podpoří přímou volbu starostů a hejtmanů. „Budeme usilovat také o to, aby se náš kraj odpoutal ode dna. Chceme třeba ovlivnit rozpočtové určení daní, aby postižené regiony byly zvýhodněny oproti ostatním," podotkl lídr SPD-SPO Petr Šmíd.

„Ústecký kraj má tolik vyloučených lokalit jako celá republika dohromady a nedovedeme si představit, že by tu měly vznikat ještě ubikace pro migranty," reagoval Foldyna.

Noví zastupitelé se poprvé sejdou příští pondělí. Na ustavujícím zasedání složí slib, zvolí hejtmana, jeho náměstky a další členy rady.

Ač nová trojkoalice chce na post hejtmana prosadit Oldřicha Bubeníčka, vítězné hnutí ANO upozornilo, že navrhne i svého lídra Petra Urbánka.