Domeček naproti ústecké poliklinice už má hotovou fasádu a výdejní okénko, všude je vymalováno, dokončené jsou potřebné stavební úpravy pro umístění kuchyňky. Teď už zbývají skutečně jen drobnosti, které jsou ovšem velmi podstatné k tomu, aby provozovatelka Ivana Balcarová splnila všechny náležitosti, které před otevřením vyžaduje zákon. To by chtěla stihnout nejpozději do začátku adventního období, nebo alespoň do Vánoc.

„Zvenčí to už máme v podstatě dodělané. Zbývá nandat mříže a přestříkat, aby to bylo hezké a čisté. Zachovali jsme původní barevnost, ale barvy jsou hezčí a živější. Bílá a šedá, případně hnědá. Je potřeba dodělat dřevěná zástěna s truhlíky a uvnitř sanitační techniku, osadit toalety, na což musí přijít instalatér a elektrikář. Až udělají svou práci, budu moci požádat hygieniky, aby přišli na kontrolu kvůli souhlasu pro kolaudaci. Mezitím truhlář vyrábí poličky, bude tam vitrína, pult a dřezy, prostor pro nádobí a nástroje. Kupodivu je to uvnitř větší, než jsme si původně mysleli,“ přiblížila provozovatelka Balcarová. Za návrhem budoucího vzhledu bistra stojí ústecká architektonická kancelář architekta Miroslava Klofáče.

Mimosezonní provoz na koupališti v Brné nabízí termální vodu v rekreačním bazénu a novou finskou saunu.
Voda v bazénu jak kafe a nová sauna. Koupaliště si v Brné užijete i na podzim

Než bude hotovo, zkouší doma recepty a vymýšlí doplňkové služby na zimu i léto. Už má určitou představu, ale nechce ji zatím prozrazovat, aby to bylo pro zákazníky překvapení. O jednu novinku se ale podělila. Navázala spolupráci s holandskou firmou a mlsouni se budou moc těšit na kvalitní sýry, například pravou vyzrálou goudu. „Jela jsem rovnou ke zdroji kvůli cenové dostupnosti pro naše zákazníky. Zástupci výrobce mi přivezou vzorky, mají k dispozici tři tisícovky sýrů. Chceme používat kvalitní suroviny, aby lidem chutnalo a kvůli kvalitě se k nám rádi vraceli,“ slibovala Balcarová. „Každopádně nabídneme mimo jiné snídaňové menu a jako oživení různé hry, badminton, deskovky a další. Náčiní asi hned první den k dispozici nebude, kvůli zimě, ale na jaře ano. Budou tu na zákazníky čekat ve skladu různé maličkosti ke zpříjemnění dne,“ pokračovala.

„Už aby to bylo“

Obyvatelé okolních domů a pracovníci firem z okolí sledují přestavbu se zájmem. Na sociálních sítích vyvolala velkou pozornost, jelikož v domečku bývaly původně veřejné toalety a Ivana Balcarová s návrhem na jejich přestavbu oslovila město. Toalety zde samozřejmě zůstanou i nadále.

„Držím palce. Těm, kdo říkají něco v tom smyslu, že to bude fuj, protože záchody, musím poradit, že by měli trochu přemýšlet před tím, než z pusy vypustí takové naprosté hlouposti. Máme snad nějaké normy a zákonem stanovená pravidla pro otevření restauračních zařízení. Bude to přestavěné a pod kontrolou hygieniků. Už se těším, ten park si důstojné občerstvení, provozované s láskou, určitě zaslouží,“ myslí si například Jaroslava Kratochvílová, jež podle svých slov pracuje nedaleko a dojíždí sem ze Severní Terasy.

Odhozené jehly a černé skládky odklízí strážníci městské policie.
Ústí chce vytlačit narkomany z centra. Napomůžou kamery i prořezání zeleně

Jak vysvětlil radní pro rozvoj Pavel Tošovský (nez.), plán na vybudování bistra se vedení města líbil. „Jsem rád, že se investorka rozhodla přebudovat ty nepěkné WC na sympatické bistro. Podporoval jsem tento projekt od první chvíle, kdy za mnou přišla. Těším se, že brzy začne fungovat. Představila docela hezký návrh, který měl hlavu i patu a líbil se nám. Rád tam zajdu na pivko nebo kafe,“ zopakoval.

Přívětivě se k tomu staví i městská opozice, například zastupitel a profesí architekt Jan Hrouda (PRO! Ústí). „Šel jsem několikrát okolo a vypadá to dobře. Důstojné občerstvení v parku bude potřeba. Podobné plány je obecně potřeba podporovat, aby město ožilo a živé zůstalo,“ dodal.

Nepřehlédněte: Roztomilé, ale nekrmit. Přemnožené nutrie by pro údolí Labe byly pohroma

Zdroj: Janni Vorlíček