Kolem 70 nových rodinných domů má do několika let vyrůst na louce nad Doběticemi. Investorem developerského projektu Slunečná pláň je ústecká firma Mobilní haly. Aby v zamýšlených novostavbách tekla voda, musí se firma postarat i o rekonstrukci stávajícího vodovodu v oblasti. Na dnešní louce chce vybudovat také nové inženýrské sítě, most přes Dobětický potok a další dopravní infrastrukturu. A to včetně nového napojení do Šrámkovy ulice v místě domova pro seniory. Vyplývá to z aktuálního oznámení záměru v řízení EIA kvůli vlivu projektu na životní prostředí.

Investor navhuje dvoufázovou etapizaci stavby. Nejprve má vzniknout 12 domů na louce nahoře podél už osídleného konce Šrámkovy ulice. V druhé etapě má jižně vzniknout zbývajících zhruba 50 domů a zároveň všechny sítě a přístupové cesty. Firma zamýšlí k stavbě na louce dopravovat materiál a jezdit s těžkou technikou jednak ze Šrámkovy, jednak z druhé strany od Žežic. Na 7 hektarech má nakonec vyrůst celkem 70 domů zhruba pro 250 lidí. Vznikne také 50 metrů dlouhý a 7 metrů vysoký most přes Dobětický potok. Ale také přípojky k stávajícímu vodovodu a kanalizaci i 60 lamp.

Ústecké léto 2023.
Jedno velké ale. Návštěvníci kritizují Ústecké léto kvůli frontám na občerstvení

S námitkami, které k záměru již dříve vyjádřili lidé ze sousedství i dotčené orgány se investor aktuálně vypořádává v řízení EIA. Na zaslání dalších vyjádření je čas do 28. července. Záměr uvádí jako předpokládaný termín zahájení stavby už letošní rok.

Místní podávali námitky

Dřívější vyjádření krajského úřadu ohledně vlivu stavby na životní prostředí bylo souhlasné. „Záměr Dobětice - Slunečná pláň – technická a dopravní infrastruktura, výstavba rodinných domů samostatně či ve spojení s jinými známými záměry či koncepcemi nebude mít významný vliv na předmět ochrany nebo celistvost evropsky významných lokalit a ptačích oblastí v územní působnosti úřadu,“ stojí v dokumentu na portálu CENIA.

Investor plánuje stavbu polyfunkčního domu v centru města, kde dnes chátrá bar.
Viladomy u Předlic, rezidence v centru. Dobrovský bude stavět v Ústí, padne bar

Záměr se naopak zjevně příliš nelíbí některým místním lidem. Úřady přijaly celkem 18 vyjádření veřejnosti. Lidé si stěžují zejména na to, že Šrámkova ulice neposkytuje dobrou přístupovou cestu pro tak rozsáhlou stavbu. Nebo také na to, že nová čtvrť zásadně promění jejich okolí, a tím i znehodnotí cenu jejich domů a pozemků. Nelíbí se jim také očekávaný hluk a prach během stavby.

Četli jste? Nabrat do zkumavky a šup do dalšího rohu. Hygiena hlídá kvalitu vod v bazénech

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín