Nezaměstnává uměleckého šéfa, herce, dokonce ani toaletářku nebo osvětlovače. Přesto už dostalo nové Činoherní studio od ústeckých radních ředitelku na plný úvazek. Od začátku května mu šéfuje úřednice Jana Müllerová. Podle vedení města je to jen administrativní řešení. Jenže právě to odborníci kritizují.

Jen na čas

Jak vysvětlil radní Miroslav Král, který má na starosti kulturu, Jana Müllerová bude ředitelkou činohry jen dočasně. „Museli jsme ji jmenovat do funkce, jinak by nám soud novou příspěvkovku nezaregistroval," vysvětlil.

Podle režiséra Václava Klemense z Národního divadla moravskoslezského a pedagoga na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, má-li divadlo začínat od ředitele, musí být osobností, která dokáže přivést schopné lidi.

Kocourkovští radní

„Administrativním postupem založili divadlo. O to se snad pokoušel jen bolševik," kritizoval divadelník Klemens. „To je tedy neuvěřitelné. Kocourkovští radní jsou proti nim béčka," glosoval.

Jaroslav Achab Haidler, bývalý ředitel Činoherního divadla, považuje postup města za neodborný. „Jsou-li to procesní záležitosti, budiž. To také vysvětluje, proč ještě není příspěvkovka zapsána v rejstříku. Ale zároveň je to další signál, že to, co upekli, bylo neodborné, nepromyšlené a úkladné jako celý grant."

Ústí totiž založilo novou příspěvkovou organizaci Činoherní studio poté, co původní obecně prospěšná společnost Činoherní divadlo odmítla uprostřed sezony požádat o granty na svou činnost.

Město je vyhlásilo namísto obvyklé dotace, kterou souboru přispívalo na činnost v minulých letech. To odsoudila valná většina odborníků, kteří pracují v kultuře. Granty obvykle poskytovatelé i příjemci připravují zhruba rok dopředu. Postup města vzbudil nevoli veřejnosti i části zastupitelů.

Když totiž o penězích na činohru v Ústí hlasovali, domnívali se, že peníze jsou určené právě pro Činoherní divadlo, nikoliv na grant.

Bez výplaty

Do nové příspěvkovky měla také přejít část personálu, ale to se nestalo. „Od února nedostáváme plat," uvedla bývalá garderobiérka Činoherního divadla Štěpánka Tichá. „Proto jsem požádala o okamžité rozvázání pracovního poměru."

Nového uměleckého šéfa chce město za pomoci výběrové komise složené z odborníků. Vybrat je má castingová agentura Cine-Jessy. Ta zatím jména neoznámila a odborníci se do komise příliš nehrnou.