Volební debakl. Ten nejspíše mohl stát za rozhodnutím Arna Fišery opustit post předsedy okresní organizace ČSSD. Fišera přitom vystřídal i řadu veřejných funkcí. Za dobu jeho veřejného působení ho obklopila pověst nejvlivnějšího muže ČSSD na Ústecku.
To stačí
Fišera již na předsedu nekandidoval. „Vedl jsem tu stranu deset let a myslím si, že to stačí," řekl o svém rozhodnutí. Víc ho nechtěl komentovat. „Kdybyste se tak starali o ostatní strany jako o nás," řekl jen na adresu novinářů.
Psali jsme: Arno Fišera padl. V Ústí už ČSSD nevede
V čele okresu jej nahradil Václav Křeček. Ten doposud vedl stranickou buňku na Střekově, kde také pracoval v uplynulých dvou volebních obdobích jako místostarosta. „Panu Křečkovi přeji hodně štěstí," poznamenal k tomu Arno Fišera, než zavěsil.
V opozici
Získat zpět důvěru voličů i stranické základny. To jako svůj prvořadý úkol vidí nový předseda Václav Křeček. „Můžeme čekat, že nás teď řada našich členů opustí," poznamenal Křeček.
Je si ovšem vědom postavení, v jakém se sociální demokracie na Ústecku nachází. Chystá se především z opozice kritizovat nedostatky současného v Ústí vládnoucího politického seskupení ANO a PRO! Ústí.
Na druhou stranu si ale nemyslí, že by ČSSD stála v podobné pozici jako ODS. „Myslím, že náš sociální program je skutečně prolidový. Příčin našeho volebního neúspěchu je víc. Nejvíce nám uškodila kauza Činoherního studia, i když vina leží na obou stranách," přiznal Křeček.
Oranžový vévoda
Arno Fišera zastával od roku 2006 řadu veřejných funkcí. Například náměstka ústeckého primátora i náměstka hejtmana. Zastával i stranickou funkci předsedy krajského výkonného výboru. Získal si pověst regionálního bosse. Přitom spíš stál v pozadí, nikdy třeba nekandidoval na post primátora města.
Vedení okresní ČSSD opustil v situaci, kdy se nemůže honosit moc dobrou pověstí.
Kromě kauzy Činoherák jí uškodila například policejní stíhání exprimátora Víta Mandíka a exradního Josefa Macíka, či zatčení a soud exnáměstka hejtmanky Pavla Koudy, nebo vražda jiného stranického bosse, Romana Housky.
Fenomén odchodů
Politolog Zdeněk Zbořil to komentoval, že fenomén odchodů z očí veřejnosti pozoruje po celé republice. „Po vlně skandálů s policejním vyšetřováním se lidé z předních míst stahují a přicházejí neznámí. Jistě, důvody mohou být banální. Ale pokud ne, je otázka, nakolik ti noví budou spojeni s těmi, co odcházejí," upozornil Zbořil.
O Fišerovi se také říká, že má složky na všechny kolem sebe. „O všem chtěl ale rozhodovat. Byl to takový oranžový vévoda. Pomáhal i odstavit Jaroslava Foldynu, aby se nestal hejtmanem," dodal Fišerův spolustraník, který si přál zachovat anonymitu.
Arno Fišera
Významnější veřejnou funkci získal poprvé v roce 2006. V rámci koaliční dohody s ODS se stal náměstkem ústeckého primátora.
Proslul svým sporem s bývalým předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, který o něm řekl, že „… Fišera je trpaslík, který mi okopává kotníky."
Později vyvolal vlnu sympatií s herci Činoherního studia, když prohlásil, že se mu z ňadra, přelepeného logem divadla, dělá nevolno.
Okresní organizaci strany opustil v situaci, kdy nemá příliš dobrou pověst.