Děti sklánějící se nad obrázky. Další si staví z kostek hrad. Jiné si s učitelkou procvičuje barvy. Nezasvěcený by si řekl, že je to běžný obrázek denního režimu v mateřské školce. Jenže to tak není, jak by vám řekli rodiče dětí. Tohle je nuláček, přesněji přípravná třída. Děti se tu připravují na školní docházku.

Jedním z dětí, jež docházely do přípravné třídy v ZŠ Anežky České v Krásném Březně byl i dnes již desetiletý Kryštof.

„Malovali jsme obrázky, hodinu jsme se jakoby něco učili a hodinu si hráli," popisoval školák. „Myslím, že mi pak v první třídě šlo všechno lépe. Přišlo mi, že to, co se učím, už znám."

Jeho maminka Marcela Urbanová si nuláček nemohla vynachválit.

„Já jsem byla maximálně spokojená. Připravovali se na první třídu. Taková škola hrou jako u Komenského. Nejvíc mě překvapilo, že sice nechodí naplno do školy, ale přitom mají domácí úkoly," popisovala.

Základní školy s přípravnou třídouZŠ Palachova
ZŠ Školní náměstí
ZŠ a ZUŠ Husova
ZŠ Vojnovičova
ZŠ Mírová
ZŠ Vinařská
ZŠ Anežky České
ZŠ Neštěmická
ZŠ Hlavní
ZŠ Rabasova
ZŠ Hluboká

Jak takový domácí úkol v přípravce vypadal? „Měli pracovní sešit a tam si kroužením kroužků, kreslením kostiček a čárek uvolňovali ruku, nebo třeba podle barev spojovali čárou do obrázků," dodala Urbanová.

Podle ředitelky školy Radky Janíkové založili přípravnou třídu kvůli dětem, jež neměly šanci chodit do mateřské školky, případně potřebují individuální péči, kterou nemohly mít v mateřince, anebo pro děti, jež mají doporučený odklad nástupu školní docházky.

„Výhodou je individuální péče, protože v přípravné třídě je celkem 15 dětí. Dohlíží na ně plně kvalifikovaný pedagog a pracují podle individuálního plánu. Výsledkem je, že pak bez problému zvládají první třídu, protože už mají vypěstované potřebné návyky, vědomosti a znalosti," dodala Janíková.

Nuláčky ostatně podporuje i rada této školy. „Vždy jsme to podporovali, v ZŠ Anežky České ji mají zavedenou dlouhodobě," vysvětloval Pavel Vodseďálek, předseda rady školy. „Máme s tím jen ty nejlepší zkušenosti. Děti jsou mnohem lépe připravené na vstup do první třídy."

Podle ústeckého školského odboru za poslední roky v Ústí nuláčků přibylo. „Ve školním roce 2013/14 je v Ústí nad Labem zřízeno 13 přípravných tříd se 184 žáky," tlumočila odpověď odboru ústecká mluvčí Romana Macová. „Před pěti lety, ve školním roce 2008/09, tu bylo 11 přípravných tříd se 153 žáky."

Nejdéle jsou tyto třídy zřízeny na ZŠ Školní náměstí, ZŠ Hlavní a ZŠ Anežky České, které navštěvuje většina dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Výhodné pro město je, že na nuláčky nemusí přispívat ze svého rozpočtu. „Přípravné třídy jsou financovány ze státního rozpočtu. Potíže se zřizováním přípravných tříd nejsou," dodala Macová.