Ňuninka přišla do Ústí v roce 1989, byly jí tehdy zhruba dva roky. Orangutani bornejští patří mezi nejpopulárnější ústecká zvířata. Jako první do tamní zoo přišli samec Kwen, známý jako Ňuňák, a samice Dwang, známá jako Ňuninka. Oba přišli do Ústí v souvislosti s natáčením filmu Dva lidi v zoo. Byli ve velmi zanedbaném stavu a jen díky péči chovatelů přežili a velmi se s nimi sblížili. Proto bylo rozhodnuto, že v ústecké zoo již zůstanou. Původně měli totiž po natáčení filmu odejít do tehdejšího západního Německa. Měli pocházet z kambodžské zoo, která ale vůbec neexistovala. Proto je pravděpodobné, že oba pochází z volné přírody a byli jako mláďata odchyceni pytláky.

Muž v Chlumci hrozil skokem z paneláku. Hasiči připravili matraci.
Muž v Chlumci hrozil skokem z paneláku. Hasiči připravili matraci

Ňuňák, který zemřel před pěti lety, a Ňuninka měli spolu pět mláďat, jedním z nich je Cantik. Tato samička opustila Ústí na jaře loňského roku, v Zoo Rostock v Německu porodila Cantik miminko. Ňuninka i její dcera Cantik musely ústeckou zoo opustit kvůli tomu, že zdejší podmínky pro chov orangutanů jsou už nevyhovující. V Ústí tak zůstal pouze Ferda, kříženec orangutana bornejského a sumaterského. Je mu totiž bude 5. října 54 let a přesun by pro něj byl velmi rizikový. Narozeninovou oslavu má zoo v plánu. „Určitě mu jeho den zpříjemníme jako každý rok, a to nějakou pro něj vhodnou dobrotou,“ sdělila Slabá. Velký mejdan ale nečekejte. „Je to už starší pán (úsměv), který má rád svůj klid, takže velký hluk by neocenil,“ dodala.

Hledají domov.
Hledají domov: Aktuální nabídka zvířat v ústeckém útulku ke 14. září

Orangutani bornejští patří mezi tradiční a návštěvníky velmi oblíbené druhy. „Uděláme vše pro návrat tohoto významného druhu do Ústí. Pracujeme na projektu nového pavilonu pro orangutany, který by měl vzniknout přebudováním stávajícího pavilonu slonů,“ řekla už dříve ředitelka ústecké zoo Ilona Pšenková.

Mohlo by vás zajímat: Ústí patřilo půlmaratonu, běhali profíci, amatéři i rodiny s dětmi

Zdroj: Deník/ Adéla Stejskalová