Jak vznikl nápad na Nupharo park v Ústí nad Labem?
Asi před třemi nebo čtyřmi lety jsme se s Milanem Ganikem sešli u kávy. Tehdy se zmínil, že by rád něco začal dělat kolem technologických parků. Okamžitě jsem se toho chytila. Společně jsme kolem sebe vytvořili tým, abychom celou myšlenku dotáhli. .

Co si vlastně mám pod pojmem technologický park představit?
Budujeme kampus, jehož cílem je vytvořit přinejmenším místo evropského formátu, kde se budou stýkat, tvořit, vymýšlet a působit firmy, které se zabývají konceptem chytrých energií. Pod tím se skrývá velká škála technologií, které směřují k diverzifikaci způsobů výroby elektřiny, k úsporám energií. A to nejen elektřiny. To povede i k jejímu zlevnění pro koncové uživatele.

Je vůbec reálné něco takového vytvořit?
Na začátku projektu jsme si dali tu práci a objeli jsme několik technologických parků. Těch nejlepší ve světě. Domníváme se, že jsme z nich vytáhli to nejlepší, co existuje. I v Česku již vzniklo několik výzkumných center celoevropského významu. Tohle je další kamínek do mozaiky ve snaze dostat do naší republiky zpět mozky. V našem případě ale ne do výzkumu, my chceme převést výsledky výzkumu do praxe a do byznysu. V ČR jsme jediným technologickým parkem, kde budou spolupracovat velké a malé firmy.

Proč jste si vybrali Ústecko?
Je zde strategické místo u dálnice D8. Je to jen 25 minut autem do Drážďan a 50 minut do Prahy.

Kolik zaměstnáte lidí?
Na to není jednoduché odpovědět. Bude záležet na tom, kolik lidí budou potřebovat jednotlivé firmy. Kapacita je stavěná až na 800 pracovníků, ale může jich být méně. Podle toho jak náročná na lidskou práci bude příslušná výroba.

Budete spolupracovat s univerzitami, včetně té ústecké?
Máme kontakty s řadou univerzit, včetně českých. Abychom věděli, kam sáhnout, když bude třeba nějaký odborník. Máme ale i kontakty na americké, evropské univerzity a dokonce i jednu indickou.